Evropský parlament je v otázce uvolnění vakcínových patentů rozdělený

© EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Nebývale výrazný spor mezi pravicovými a levicovými skupinami Evropského parlamentu se projevil při dnešní debatě o možném uvolnění patentů k vakcínám proti covidu-19. Zatímco socialisté, zelení a krajní levice volali po rychlém omezení práv farmaceutických firem v zájmu očkování v chudších zemích, lidovci, liberálové i konzervativci prosazovali jiná řešení.

Debatu rozpoutal nedávný návrh amerického prezidenta Joea Bidena, jehož země spolu se stovkou dalších států Světové obchodní organizace (WTO) navrhuje dočasně uvolnit patentová práva. Cílem je umožnit výrobu očkovacích látek například v zemích Afriky, Asie či Latinské Ameriky, které zatím proti západním státům naočkovaly jen zlomek svých občanů.

Lídři zemí EU se však na neformálním summitu začátkem května postavili proti tomuto nápadu, který podle nich nezajistí chudším státům potřebný rychlý přísun vakcín.

Celoevropské covid pasy dávají největší smysl, dohoda ale není jistá

Už na konci června má spatřit světlo světa společný certifikát EU, který usnadní cestování v době zpomalující pandemie. Stále je ale potřeba dořešit řadu sporných otázek. Na co upozorňují české cestovní kanceláře?

„Je na čase se rozhodnout, na které straně historie chceme stát,“ prohlásila dnes předsedkyně europoslanecké frakce socialistů Iratxe Garcíaová. Podotkla, že EU sice exportuje celosvětově výrazně nejvíce vakcín, to však samo o sobě nestačí a preparáty je třeba začít vyrábět i jinde. Podobně se vyjádřil i šéf zelených Philippe Lamberts, podle něhož musí Evropa začít vnímat vakcíny jako veřejný majetek. Předsedkyně levicové skupiny Manon Aubryová vyzvala k „okamžitému, nepodmíněnému a trvalému“ uvolnění patentů a připomněla, že k vývoji vakcín přispěla EU i veřejnými penězi.

Evropská komise ve shodě s většinou států zastává názor, že samotné uvolnění vakcínových licencí by nebylo účinné. Vedle něj je podle EK potřeba vybudovat v méně rozvinutých zemích technické zázemí k výrobě preparátů a vybavit je potřebnými znalostmi. Podobně skepticky se dnes k uvolňování patentů stavěli zástupci nejpočetnější lidovecké frakce politicky spřízněné se šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou či německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která Bidenův nápad jednoznačně odmítá.

Podcast: Unie jedná o covidových pasech. Kdy se jich Evropané dočkají?

Instituce EU a členské státy jednají o tom, jak budou vypadat covidové certifikáty, které mají Evropanům usnadnit v časech koronavirové epidemie cestování. Jaké jsou pozice Rady a Evropského parlamentu? A kdy by mohly certifikáty začít fungovat?

„Očkuje se vakcínami, ne patenty. Nedostatek vakcín není způsoben patenty, ale malou produkcí,“ prohlásil lidovecký europoslanec Esteban Gonzáles-Pons. Varoval, že omezení patentů ublíží zvláště malým evropským firmám, které vyvíjejí nové technologie pro výrobu takzvaných mRNA vakcín, na něž chce EU v boji proti covidu-19 sázet nejvíce. Jeho kolegové z lidovecké skupiny, ale i liberálové, konzervativci či členové nacionalistické frakce rovněž nabádali ke zvýšení produkce v licencovaných závodech. Řada z nich vyzývala také k tomu, aby část své výroby začaly vyvážet země jako Británie či Spojené státy, které věnují veškerou domácí produkci na očkování svých obyvatel.

Státy EU se na uvolnění vakcínových patentů neshodnou

Země EU jsou rozdělené v pohledu na možné uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19. Zatímco například Francie, Itálie či Španělsko jsou pro návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně USA, zejména Německo se k němu staví skepticky.