Evropská unie může dále omezit vývoz vakcín, varovala předsedkyně Komise von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová © European Union 2021

Evropská unie přehodnotí, zda vyvážet vakcíny proti covidu-19 do zemí, které samy očkovací látky nevyvážejí či již naočkovaly výrazně více obyvatel. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU podle ní stojí na prahu třetí vlny nákazy. Unie se přitom potýká s nedostatkem očkovacích látek a usiluje o to, aby měla přístup i k vakcínám vyrobeným mimo své území.

„Pokud se situace nezmění, budeme muset přehodnotit, jak vyvážet do zemí vyrábějících vakcíny, a to v závislosti na jejich otevřenosti,“ prohlásila dnes šéfka unijní exekutivy. Důležitým kritériem podle ní bude i to, jak velkou část populace již konkrétní země naočkovala. Británie či USA, z nichž do zemí evropského bloku vakcíny neputují, jsou v tom výrazně napřed.

Případné omezení může dále zkomplikovat již tak složité vztahy, které evropský blok s Británií zejména kvůli omezení vzájemného obchodu a sporům o vakcíny má.

Komisi se nelíbí odklad severoirských kontrol, zahájila s Británií řízení

Evropská komise dnes zahájila s Británií řízení kvůli tomu, že země odložila zavedení kontrol zboží směřujícího do Severního Irska. Podle EK tím Londýn porušuje podmínky dohodnuté ve výstupní smlouvě. Spor může skončit až u Soudního dvora EU.

Británie chce vysvětlení

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes prohlásil, že oznámení je v rozporu s dosavadním ujišťováním Unie o zachování volného vývozu očkovacích látek. „Myslím, že to bude chtít nějaké vysvětlení, protože svět se dívá. Očekáváme, že ujištění (od Evropské komise) a právně závazné smlouvy o dodávkách budou dodrženy. Upřímně, jsem překvapen, že se o tom vůbec bavíme,“ řekl Raab agentuře Reuters. Také mluvčí premiéra Borise Johnsona uvedl, že ministerský předseda předpokládá dodržení smluvních závazků.

EU se dosud snažila neomezovat export vakcín vyrobených farmaceutickými firmami v unijních zemích. Koncem ledna sice zavedla pro společnosti povinnou registraci vývozu, zakázala jej však zatím jen v jednom ze zhruba tří stovek případů.

Podcast: Schvaluje EU vakcíny dostatečně rychle? A co je to očkovací diplomacie? 

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila další vakcínu proti covid-19. Jak vlastně probíhá hodnocení vakcín? Schválil by Státní ústav pro kontrolu léčiv vakcínu rychleji než EMA? A co je to očkovací diplomacie?

Zatímco Komise až dosud chtěla k omezení sahat v zájmu ochrany volného trhu pouze výjimečně, některé země jako Francie či Itálie prosazují ráznější přístup.

„Chceme v exportu vidět reciprocitu a vyváženost. A jsme připraveni využít jakéhokoli nástroje, abychom toho dosáhli,“ řekla von der Leyenová.

Čekáme na vakcíny, vzkázala von der Leyenová do Londýna

Většina unijních států si stěžuje na pomalý postup očkování, za nímž je zejména nedostatečná výrobní kapacita firem. Hlavní potíže má EU se společností AstraZeneca, která v prvním čtvrtletí dodá necelou třetinu z více než 90 milionů původně přislíbených dávek.

Rozdělování vakcín není solidární. Je to vinou států EU, ohrazuje se Komise vůči kritice členských zemí

Evropská unie se musí zabývat nerovnostmi v přidělování vakcín proti covidu-19, kritériem musí být počet obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Dnes či zítra by o tom měly členské státy jednat s představiteli Unie.

„Stále čekáme na dávky, které by přišly ze Spojeného království,“ vzkázala do Lodnýna von der Leyenová, podle níž již naopak ze závodů v EU zamířilo do Británie na deset milionů dávek. Británie minulý týden na unijní kritiku reagovala prohlášením, že svůj export nijak neomezuje. Smlouvy s výrobci jí však zajišťují, že země spotřebuje doma vyrobené vakcíny pro své obyvatele a na vývoz se nedostane.

Unie má podle médií zájem také o část z desítek milionů již vyrobených vakcín od stejné společnosti, které jsou ve skladech v USA. Američané je však zatím nemohou používat, neboť tamní úřady látku schválí zřejmě nejdříve za několik týdnů.