Evropská komise zahájila další řízení proti Polsku. Tentokrát kvůli postihování soudců

© Shutterstock

Evropská komise (EK) dnes zahájila nové řízení s Polskem kvůli zákonu, který umožňuje trestat soudce stavějící se proti kontroverzní justiční reformě.

Zahájení procedury oznámila místopředsedkyně Komise Věra Jourová, podle níž zákon omezuje nezávislost polských soudců a je v rozporu s právem Evropské unie. Brusel dal polské vládě dva měsíce na reakci.

Pokud Varšava námitkám nevyhoví, může Komise podat stejně jako v předchozích případech žalobu k Soudnímu dvoru EU. Komise dlouhodobě vede s Polskem řízení kvůli dalším částem soudní reformy. Polská vláda tvrdí, že organizace justice je výhradně věcí členských států, po verdiktech unijního soudu však několik částí kritizovaných zákonů pozměnila.

Národně konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) prosadila přes výzvy EK v prosinci díky své většině v parlamentu zákon, který má podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má PiS přímý vliv, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Podle vlády je zákon, který vstoupil v platnost v lednu, důležitý pro zachování řádu v justičním systému, kde podle poslanců PiS narůstá anarchie.

Jourová pro Der Spiegel: Polská reforma justice může být nezvratná

Česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovoru pro Der Spiegel zkritizovala vývoj v Polsku a Maďarsku, zejména polskou reformu soudnictví a situaci médií v Maďarsku. Podle ní jsou tyto země křehké demokracie.

Naléhavý případ?

„Existuje jasné riziko, že úpravy týkající se disciplinárního režimu soudců zavedeného novým zákonem mohou být využity pro politickou kontrolu obsahu soudních rozhodnutí,“ prohlásila dnes Jourová, která má v Komisi na starosti dohled nad dodržováním evropských hodnot.

Opoziční polský list Gazeta Wyborcza uvedl, že EK zahájila řízení navzdory jakémusi vlastnímu „moratoriu“, V březnu totiž Komise avizovala, že kvůli koronaviru nebude žádné disciplinární procedury začínat, ani u již zahájených řízení přecházet do dalších fází – s výjimkou mimořádně naléhavých případů.

Soudní dvůr EU nařídil Polsku zastavit činnost disciplinární komise vyšetřující soudce

Soudní dvůr Evropské unie dnes vydal rozhodnutí, kterým Polsku nařizuje  zastavit činnost disciplinární komise. Disciplinární režim je předmětem žaloby Evropské komise na Polsko, která Soudní dvůr v lednu požádala, aby účinnost ustanovení do vydání rozsudku pozastavil.

Kontroverzní zákon

Zákon, proti němuž v ulicích protestovaly tisíce Poláků, je další součástí reformy kritizované polskou opozicí jako snaha vlády získat kontrolu nad soudy. Soud EU v rámci sporu Bruselu a Varšavy již začátkem dubna nařídil Polsku pozastavit platnost zákona o disciplinární komoře nejvyššího soudu. Již loni zase soudci v Lucemburku dospěli k závěru, že jiný zákon snižující důchodový věk soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, jež umožňuje polské vládě zasahovat do složení nejvyššího soudu.

PiS, která loni vyhrála druhé volby v řadě a má opět jednobarevnou většinu v dolní parlamentní komoře, reformu vysvětluje jako snahu zefektivnit práci justice a zbavit se soudců spojovaných ještě s komunistickým režimem před rokem 1989.

Jak udržet Dudu v křesle: Polsko na cestě ke korespondenční volbě prezidenta

Polské prezidentské volby se budou možná konat koronavirové pandemii navzdory podle původního plánu 10. května a proběhnou korespondenčně. Změna volebního zákona pár týdnů před konáním voleb si vysloužila kritiku.