Evropská agentura zahájila hodnocení čínské vakcíny proti covid-19

© EPA-EFE/NARONG SANGNAK

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením vakcíny CoronaVac, kterou proti covidu-19 vyvinula čínská společnost Sinovac Life Sciences. O registraci vakcíny s technickým názvem Inactivated (Vero Cells) v Evropské unii požádala společnost Life’On, uvedla EMA v tiskové zprávě.

Výbor pro hodnocení rizik (PRAC) lékové agentury ve zrychleném režimu zhodnotí výsledky laboratorní i klinické studie. Podání přípravku „vede k tvorbě protilátek proti SARS-CoV-2, viru, který způsobuje nemoc covid-19, a může pomoci s ochranou proti této nemoci,“ napsala EMA. EMA bude pokračovat v předběžné studii, dokud nebude k dispozici dostatek podkladů pro definitivní schválení přípravku CoronaVac.

Vakcína CoronaVac pracuje s inaktivovanými, tedy mrtvými buňkami viru SARS-CoV-2, které nemohou způsobit onemocnění. Obsahuje také podpůrnou látku, takzvaný adjuvant, který zesiluje imunitní reakci. Po podání vakcíny lidský imunitní systém identifikuje inaktivovaný virus jako cizí a vytváří proti němu protilátky. Pokud později očkovaná osoba přijde do styku se SARS-CoV-2, imunitní systém virus rozpozná a bude připraven se proti němu bránit, vysvětluje princip této vakcíny EMA.

Rusko a Čína se dezinformacemi snaží podrýt důvěryhodnost západních vakcín, píše se ve zprávě EU

Podle zprávy Evropské služby pro vnější činnost, která je de facto diplomatickým sborem EU, Rusko spustilo rozsáhlou kampaň k propagaci vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a šíří dezinformace za účelem narušení důvěryhodnosti západních vakcín.

Vakcínu CoronaVac vyrábí Wuchanská pobočka Sinopharmu, která v únoru uvedla, že její preparát chrání proti covidu-19 s účinností 72,51 procenta, a odvolala se bez dalších podrobností na průběžné analýzy z pozdní fáze klinických testů. Jde o jednu ze dvou očkovacích látek od Sinopharmu a dříve s ní již bylo očkováno omezené množství lidí v rizikových oblastech. Všechny čínské vakcíny mohou být skladovány při teplotách, které dokáže zajistit obvyklé mrazicí zařízení.

EMA zatím schválila pro použití v EU čtyři vakcíny proti covidu-19 – od britskošvédské firmy AstraZeneca, americko-německý preparát společností Pfizer a BioNTech, vakcínu americké firmy Moderna a vakcínu od společnosti Janssen Pharmaceutica, která je divizí americké firmy Johnson & Johnson.