Evropa sundává roušky, na covid by ale ještě zapomínat neměla

© Pixabay

Ve světle války se pandemie koronaviru pomalu stává rozmazanou vzpomínkou. I přes velký úspěch očkování, které jen v Itálii „zachránilo“ 150 000 životů, by se ale Evropa měla mít stále na pozoru.

„Po dvou letech máme možnost si užít normální Velikonoce bez omezení a opatření. Přesto prosíme všechny, aby se nadále chovali rozumně a zodpovědně,“ řekl minulý týden český premiér Petr Fiala (ODS), když oznamoval konec nošení respirátorů v hromadné dopravě. V platnosti tak už v Česku nezůstávají téměř žádná opatření.

I když šlo spíše o formalitu, protože na dodržování opatření ani jejich vynucování už se řadu týdnů (možná dokonce měsíců) příliš nehledělo, symbolicky šlo o velkou věc. Česko totiž dává tímto způsobem najevo, že po dvou dlouhých letech považuje pandemii COVID-19 za ukončenou, nebo alespoň „přerušenou“.

Ukazuje to i přístup k cestování přes hranice. Česko v první polovině dubna zrušilo veškerá pravidla pro vstup na své území a ukončilo systém barevného označování, který dříve používalo pro hodnocení rizikovosti zemí. Cestující z EU i ze států mimo EU už nemusí předkládat doklady o očkování, testech nebo uzdravení. Pro neočkované lidi tedy už neplatí žádná dodatečná pravidla.

Že by mohlo jít o definitivní návrat do „normálu“, naznačují i prohlášení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Ten věří, že na podzim už nebude nutné zavést povinnost nosit respirátory, jako tomu bylo v minulých vlnách koronaviru. Podle Lidových novin je přesvědčený, že bude stačit, pokud se proti covidu naočkují rizikové skupiny a lidé budou nosit ochranu dýchacích cest dobrovolně.

Pozitivně vypadají i čísla, epidemie v České republice stabilně zpomaluje od začátku února. Na Velikonoční pondělí přibylo 880 potvrzených případů koronaviru, což je po neděli letošní druhý nejnižší počet, i když se zároveň málo testovalo. Klesá také tzv. incidenční číslo, a to ve všech krajích. Doby desítek tisíc nových případů za den jsou tak zřejmě pryč.

Pandemie otřásla evropskými svobodami. Může se to stát znovu, pokud se EU nepoučí

Dva roky pandemie znamenají dva roky neustálého testování základů, na kterých EU stojí. Přináší ale taky cennou lekci – pro všechny státy je nejvýhodnější se nakonec domluvit. Úkolem Komise je jim v tom pomáhat a nehrát si na „generála“.

Otevřená Evropa?

Evropská unie se dohodla, že bude k uvolňování (především cestovních) opatření přistupovat koordinovaně. Ani společný digitální covidový certifikát ale nakonec nezajistil, že se podmínky ve všech zemích sjednotí. Vlády si nechaly „otevřená vrátka“, aby mohly pružně reagovat na lokální pandemickou situaci.

Mezi opatřeními napříč Unií tak stále panují poměrně velké rozdíly – od prakticky žádných omezení přes privilegované zacházení s očkovanými až po lockdowny některých sektorů služeb a vynucené karantény po příjezdu do země.

Země se také liší v tom, jakým způsobem (a zda vůbec) národní úřady dodržování pravidel vymáhají.

Zatímco v Dánsku, Polsku, Norsku, Švédsku, Nizozemsku a na Islandu vlády kompletně rozvolnily stejně jako v Česku, například v Bulharsku stále platí přísná příjezdová pravidla a sektor volného času a zábavy musí dodržovat lockdown nebo fungovat v omezené kapacitě.

V Itálii je pro vstup do hotelů, barů, restaurací, kaváren, veřejné dopravy a většiny vnitřních prostor potřeba mít speciální certifikát, podobná omezení platí v Německu nebo na Kypru, ještě přísnější pak v Portugalsku – tam mají vstup povolen pouze očkovaní.

Na půli cesty zůstává například Belgie, která sice nevyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti při vstupu do vnitřních prostor, stále je ale nutné mít s sebou respirátor. Francie zase zatím stále oficiálně trvá na doložení negativního testu pro neočkované při vstupu do země.

Ať už se opatření v jednotlivých zemích liší jakkoliv, situace v celé Evropě rozhodně vypadá zcela jinak než před rokem. Jednu z největších zásluh na tom samozřejmě má plošné očkování, což už dokládají i data.

Například podle nedávné zprávy zveřejněné italským Státním zdravotním ústavem se díky covidové očkovací kampani podařilo v Itálii zabránit přibližně osmi milionům případů, více než 500 000 hospitalizací, 55 000 pobytů na jednotkách intenzivní péče a přibližně 150 000 úmrtí. K 18. dubnu přitom Itálie evidovala 162 000 úmrtí souvisejících s COVID-19, bez očkování by tak zemřel přibližně dvojnásobek Italů.

EU poskytne Česku vakcíny pro ukrajinské děti

Evropská unie poskytne Česku, Slovensku a Moldavsku 70.000 vakcín pro očkování dětí ukrajinských uprchlíků. Oznámila to dnes eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.

Nesmíme usnout na vavřínech

Evropa doufá, že se z covidu do budoucna stane „sezónní chřipka“, která už nebude vyžadovat tak razantní zásahy do běžného života lidí a nadměrně nezatíží zdravotnické systémy v jednotlivých zemích.

Šanci na to dávají kromě očkování také méně nebezpečné varianty viru jako omikron, který nemá tak závažné příznaky. Nikde ale není napsáno, že ho nemohou opět nahradit mnohem rizikovější varianty. Na britských ostrovech se údajně šíří nová verze omikronu, která by mohla být až o 20 procent nakažlivější. Data ale zatím nenaznačují, že zároveň způsobuje závažnější průběh nemoci.

Na černější scénáře je ale rozhodně dobré se připravit, což podle Válka dělá i Česko. Vláda má připravený „podzimní scénář“ počítající i s novými rekombinacemi a mutacemi viru. Chystá také rozsáhlou kampaň, která má přesvědčit ohrožené skupiny a seniory, aby si přišli pro posilující dávku. Právě očkování zůstává nejsilnější zbraní v boji s pandemií.

Přestože vakcíny je nutné postupně upravovat, aby na nové varianty lépe zabíraly, pozitivní je, že v tom nejdůležitějším ohledu fungují stále velmi dobře – brání vážnému průběhu nemoci a smrti.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropská léková agentura (EMA) nedávno dospěly k závěru, že je zatím příliš brzy uvažovat o plošném použití čtvrté dávky covidových vakcín. Situaci ale dále monitorují a v dohledné době navrhnou nejlepší načasování posilujících dávek během podzimní očkovací kampaně napříč EU.