Europoslanci si pozvali výrobce vakcín. Tlačili na šéfa AstraZenecy kvůli zpožděným dodávkám

© EPA-EFE/NEIL HALL

V Evropě je stále nedostatek vakcín proti covid-19. Farmaceutickým společnostem se nedaří plnit smlouvy uzavřené s EU, poslanci Evropského parlamentu si je proto ve čtvrtek pozvali na kobereček. Svou pozornost upínali zejména k řediteli společnosti AstraZeneca Pascalu Soriotovi.

Na vakcínu od společnosti AstraZeneca spoléhala řada evropských států. Je totiž levná, má licenci od Evropské lékové agentury (EMA) a snadno se uskladňuje. Společnost ale nesplnila svůj slib. Původně měla do členských států do konce března dodat 90 milionů dávek. Britsko-švédská společnost však nedávno uvedla, že jim doručí jen 40 milionů, tedy sotva polovinu.

Jednání společnosti AstraZeneca pobouřilo celou Evropu, neboť dodávky do Velké Británie zůstaly na rozdíl od těch do EU bez omezení. Poslanci Evropského parlamentu si proto na jednání pozvali jejího ředitele Pascala Soriota a spolu s ním i šéfy dalších farmaceutických firem.

AstraZeneca možná nesplní své závazky ani do poloviny tohoto roku. Dodá zřejmě o polovinu méně dávek vakcín

Společnost AstraZeneca zřejmě doručí do EU ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19. Z původně dohodnutých 180 milionů by mohla dodat méně než 90 milionů. Zvýšené obavy však firma vyvrací.

„Děláme všechno proto, abychom v první čtvrtině roku 2021 dodali 40 milionů dávek,“ prohlásil Soriot v reakci na dotazy poslanců s tím, že díky jejich vakcíně by mohlo být do konce března naočkováno 10 procent evropské populace.

Soriot také slíbil, že ve druhém čtvrtletí společnost skluz s dodávkami dožene, i kdyby to mělo znamenat, že se do Evropy začne dovážet vakcína vyrobená v jiných koutech světa. AstraZeneca má kromě čtyř závodů v Evropě výrobnu například v Indii. Výrobní kapacity se navíc snaží nadále navyšovat.

Musíme se poučit z nezdarů

„Dnešní slyšení bylo důležité, protože jsme měli možnost vůbec poprvé napřímo mluvit s řediteli farmaceutických firem odpovědných za výrobu vakcín a chtít po nich zodpovědět otázky, na které dosud dlužili odpovědi,“ komentovala dnešní slyšení česká europoslankyně Martina Dlabajová (za ANO, Renew).

Právě Dlabajová patřila mezi poslance, kteří mohli zástupcům společností položit otázku přímo. Její komentáře směřovaly na ředitele společností Curevac a Novavax, jejichž vakcíny sice zatím schváleny nejsou, ale EMA už se pustila do jejich průběžného hodnocení.

Budeme tlačit na výrobce vakcín, aby zveřejnili smlouvy, slíbila šéfka Komise europoslancům

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová byla v Evropském parlamentu vysvětlovat, proč je Evropa s očkováním pozadu. Za postupem Komise si stála, i když uznala, že se příliš spoléhalo na dodržení kontraktů ze strany výrobců.

„Společnosti, jejichž vakcíny teprve procházejí schvalovacím procesem v EU, což je i případ firmy Novavax vyrábějící očkovací látky i v Česku, se musí poučit z nezdarů a přešlapů jiných a už nyní hledat vhodné dodavatelské řetězce a partnery,“ uvedla Dlabajová.

Obě společnosti potvrdily, že se snaží výrobní kapacity maximálně navyšovat. „Dramaticky jsme rozšířili svou kapacitu, a to celosvětově. Posilujeme kapacity v Evropě, ve Spojených státech i v Asii,“ potvrdil šéf Novavaxu Stan Erck.

Ambiciózní je i společnost Curevac, jejíž vakcínu by mohla EMA schválit na přelomu května a června. Curevac nyní ve spolupráci s firmou Tesla pracuje na speciálních „tiskárnách“, díky kterým by mohly být vakcíny vyráběny nejen ve velkých továrnách, ale i v menších laboratořích všude po světě. Curevac se totiž stejně jako ostatní společnosti připravuje na to, že koronavirus bude dále mutovat, čemuž se musí přizpůsobit i vývoj a výroba vakcín.

Kromě preparátu od AstraZenecy schválila evropská agentura i vakcíny od společností Moderna a Pfizer/BioNTech. Například Maďarsko si ale samo dojednalo očkování i z Ruska a Číny.

The Capitals: Slováci a Chorvati zahajují „operaci Sputnik V“

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Kritika mířila i k Evropské komisi

Farmaceutické společnosti nejsou jediným terčem kritiky. Za nedostatek vakcín v Evropě je podle europoslanců částečně vina i Evropská komise. Právě ta smlouvy se společnostmi vyjednávala a podepisovala.

„Evropská komise ukázala, že v krizových obdobích není schopna efektivní akce. EU do vývoje vakcín dala řádově méně peněz než Američané nebo Britové a Komise při dojednávání dohod ještě tlačila na cenu,“ uvedl na účet Komise europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Komise naopak tvrdí, že udělala všechno proto, aby Evropanům vakcíny zajistila. Za nedostatkem vakcín podle ní stojí zejména nedostatečné výrobní kapacity a neplnění dohod ze strany výrobců vakcín. Komise se nyní snaží problémy řešit a podpořit jak vznik nových výrobních závodů, tak i vývoj nových vakcín.

Výrobci vakcín by měli sdílet své know-how s ostatními, patenty nejsou překážkou, tvrdí Komise

Farmaceutické společnosti vyrábějící vakcínu proti covid-19 by mezi sebou měly sdílet know-how. Myslí si to Evropská komise, která tak chce urychlit výrobu vakcín. Patenty podle ní nejsou překážkou.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.