Europoslanci podpořili tučný balík financí na posílení zdravotnictví v EU. Za návrhem stojí česká zástupkyně

© Pixabay

Evropská unie v reakci na současnou pandemii covidu-19 patrně výrazně posílí svůj společný rozpočet na zdravotnictví. Většina poslanců Evropského parlamentu v dnešní debatě podpořila schválení částky 5,1 miliardy eur (téměř 135 miliard korun), kterou plánuje sedmadvacítka zemí v příštích sedmi letech vyhradit na společný boj proti nemocem či vybudování krizových zásob. Očekává se, že v odpoledním hlasování poslanci zdravotnický fond hladce schválí.

„Pandemie nám ukázala, že členské státy samy čelit přeshraničním zdravotním hrozbám nedokážou,“ vyjádřil názor mnoha europoslanců český zástupce v nejsilnější lidovecké frakci Stanislav Polčák. Evropský blok má mít podle dohody členských států a europoslanců ve víceletém rozpočtu pro období 2021 až 2027 k dispozici zmíněnou částku, která bude sloužit mimo jiné na prevenci a přeshraniční léčbu.

Farmaceutická strategie je jen začátek, nesoběstačnou Evropu čeká kus práce

Evropská komise zveřejní ve středu 25. listopadu Farmaceutickou strategii EU, kterou chce mimo jiné snížit závislost Evropy na klíčových materiálech z jiných kontinentů. Práce na reformě ale teprve začíná.

Prostředky pro unijní zásobník léků a zdravotnického materiálu

Více než desetina peněz z programu pojmenovaného EU4Health (EU pro zdraví) může zamířit na nákup léků a zdravotnických pomůcek do společných zásob. Ty mají předejít opakování nedostatku zvláště z loňského počátku covidové pandemie. Program počítá také s podporou vývoje a výroby nových léků přímo na území Unie. Až pětina financí z fondu pak má být určena na prevenci nemocí.

„Má potenciál stát se velkým obratem v boji proti vzácným nemocem, rakovině, či ve spravedlivém přístupu ke zdravotní péči,“ řekla o programu česká stínová zpravodajka návrhu Kateřina Konečná z levicové frakce EP.

Farmaceutická strategie slibuje soběstačnější trh a snazší přístup pacientů k léčivům v EU

Větší soběstačnost a dostupnější léky. To předpokládá nová farmaceutická strategie z dílny Evropské komise, která chce v příštích letech docílit férové konkurence mezi farmaceutickými firmami, usnadnit situaci producentům generických léků a zajistit dostatek klíčových léčiv na trhu i v době krize.

Fond by měl také pomoci s kvalifikací zdravotníků či s digitalizací zdravotních záznamů, které by měly být dostupné v jakékoli členské zemi. EU chce také zajistit, aby měli obyvatelé k dispozici cenově dostupnější léky než dosud.

„Směřujeme k tomu, abychom v Evropě měli dostupnou tu nejmodernější lékařskou péči a také abychom byli lépe připraveni na jakoukoli nově vzniklou zdravotní hrozbu, která by nás mohla do budoucna opět ohrozit,“ komentovala nový program česká místopředsedkyně EP Dita Charanzová ze skupiny liberálů.

Pokud dnes poslanci program schválí, budou jej ještě potvrzovat členské státy. Jejich lídři loni v létě navrhli, aby fond obsahoval pouze necelé dvě miliardy eur, EP však vyjednal současnou částku, s níž zástupci členských zemí v prosinci souhlasili.

https://twitter.com/europarlAV/status/1369276785980968962