Europoslanci dali na stůl nápady, jak bojovat s rakovinou. Největší spory přinesl alkohol

© Pixabay

Dostupnější léky i onkologická léčba, lepší screeningové programy či kontroly karcinogenů, plošné očkovací kampaně. Po tom všem volá Evropský parlament ve své nové zprávě. Doporučení okolo pití alkoholu nakonec „naředil“ politický kompromis.

S více než 3,7 miliony nových případů a 1,9 milionu úmrtí ročně představuje rakovina druhou nejčastější příčinu úmrtí a nemocnosti v Evropě, a to hned po kardiovaskulárních chorobách. V roce 2035 by se dokonce mohla stát vítězem tohoto smutného žebříčku. Zároveň však platí, že ve 40 % případů se jí dá předejít.

Evropský parlament přišel ve středu (16. února) se svými doporučeními, jak má EU s touto zákeřnou nemocí co nejlépe bojovat. Europoslanci by například byli rádi, aby Unie efektivněji řešila problémy s dodávkami léčivých přípravků do Evropy a aby se onkologická léčba stala levnější a dostupnější.

EU má velké plány, jak zatočit s rakovinou. Přispěje i české předsednictví

Evropa bude mít co dělat, aby v následujících několika letech splnila své cíle v boji s rakovinou. Řada úkolů čeká i na české předsednictví, které může ostatním zemím pomoct například s rozvojem screeningových programů.

Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM, GUE/NGL) je parlamentní zpráva velmi ambiciózní a poskytuje podrobné kroky, které musí členské státy a Komise učinit v oblasti prevence, jako jsou screeningy, očkování proti HPV, kontrola karcinogenů nebo zlepšení životního stylu Evropanů včetně jejich stravování.

„Za mě mohu jednoznačně říct, že mi ve finálním textu chybí silnější postoj k posílení sektoru veřejného zdraví, zejména co se týče jeho financování. Ona obecně otázka financování je Achillovou patou celé evropské politiky boje s rakovinou. Jednoznačně chybí a budou chybět prostředky pro implementaci opatření, pokud členské státy nevyčlení na jejich realizaci více peněz,“ varovala europoslankyně a předsedkyně KSČM.

Zpráva, kterou odsouhlasila velká většina 652 z 694 europoslanců, vznikla na základě roční práce zvláštního výboru pro boj proti rakovině (BECA). Z Čechů kromě Kateřiny Konečné seděl v jeho řadách ještě Ondřej Knotek (ANO, RE).

„Lidem v Česku musíme zajistit dostupnost nejmodernější léčby, jako jsou buněčná a genové terapie. Klíčovou roli bude hrát v budoucnu i očkování proti rakovině HPV. Proto plně podporuji výzvu k vytvoření očkovacích programů, které zajistí eliminaci tohoto druhu rakoviny,“ uvedl Knotek k některým bodům zprávy.

Jako náhradník ve výboru BECA působil také europoslanec Ivan David (SPD, ID). Jeho reakci se ale redakci nepodařilo získat, na zaslané dotazy neodpověděl.

I když doporučení Evropského parlamentu nejsou závazná, pravděpodobně se odrazí v legislativních návrzích, které Evropská komise letos představí a které jsou součástí Evropského plánu boje proti rakovině. Jak už to tak na evropské úrovni bývá, ambicióznější a progresivnější pohled europoslanců možná nakonec narazí na zdrženlivější postoj členských států, které musí budoucí pravidla odsouhlasit.

Jablkem sváru alkohol a cigarety

Velkým tématem, které europoslanci zdůrazňují, je samozřejmě prevence. K navrhovaným opatřením patří například financování programů proti kouření či snižování škod souvisejících s alkoholem.

„Zpráva sice obsahuje několik důležitých doporučení týkající se prevence rakoviny či usnadnění přeshraniční léčby. Spíše než s osvětou ale bohužel počítá spíš s řadou zákazů, například vyzývá ke konci některých příchutí u elektronických cigaret,” řekl kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti, Zelení/ESA).

Europoslanec tak narážel na pasáž textu, kde Evropský parlament „vyzývá Komisi, aby v rámci směrnice o tabákových výrobcích vyhodnotila, které příchutě v elektronických cigaretách jsou přitažlivé zejména pro nezletilé a nekuřáky, navrhla jejich zákaz a dále navrhla zákaz všech charakteristických příchutí v zahřívaných tabákových výrobcích a nových tabákových výrobcích“. Europoslanci však zároveň uznávají, že konkrétně e-cigarety „by mohly některým kuřákům umožnit postupně přestat kouřit“.

Dívejte se na e-cigarety z širší perspektivy, radí Evropské komisi odborníci

Na evropské úrovni se připravuje nová tabáková legislativa. Někteří experti upozorňují, že podklady, na kterých chce Evropská komise založit svůj první návrh, se na téma alternativních nikotinových výrobků nedívají dostatečně komplexně.

Piráti ale nechtějí jít cestou zákazů a omezení, která „ovlivní evropské podnikatele“. Místo toho chtějí „rozumný a hlavně společný postup, zaměřený na prevenci a včasnou diagnostiku, který pomůže snížit nerovnosti mezi členskými státy a zlepší životy pacientů s rakovinou i těch, kteří tuto zákeřnou nemoc porazili“. I kvůli tomu byli čeští Piráti jedni z mála, kdo zprávu nakonec nepodpořil.

Jediný zákaz, který Pirátům ve zprávě nevadí, je zákaz reklamy na alkohol při sportovních akcích a sponzorování těchto akcí výrobci alkoholu, „pokud jsou navštěvovány především nezletilými“. Naopak Ondřej Knotek už se dříve vyjádřil, že taková omezení nepodporuje.

Z pravidla platí, že politický kompromis na znění zprávy se najde už ve výboru, který ji předkládá. Na plénu, kde pak o ní hlasují všichni europoslanci, tak už jde většinou jen o formalitu. Někdy však dojde k politickým handlům ještě těsně před cílem, což je i tento případ.

Jak napsal EURACTIV.com, původně text doporučoval alkohol vůbec nepít, protože „neexistuje žádná bezpečná míra konzumace alkoholu, pokud jde o prevenci rakoviny“. Europoslanci z Evropské lidové strany (EPP) ale nakonec prosadili změny tím směrem, že se nedoporučuje pouze škodlivá či nadměrná konzumace alkoholu. Nechtějí totiž „stigmatizovat něco, co je součástí evropského způsobu života“.

Tento lidovecký pozměňovací návrh nakonec podpořila podpisem přibližně stovka europoslanců, někteří z nich patřili k socialistům (S&D), liberálům (RE) nebo národovcům (ID). Proti se naopak postavili europoslanci z řad zelených (Greens/EFA) a krajní levice (GUE/NGL). Jak potvrdila i Kateřina Konečná, o alkohol a tabák „se vedly ty nejtvrdší politické boje“.

V Evropě je alkohol zodpovědný za 10 % rakoviny u mužů a 3 % u žen. Evropská komise si klade za cíl snížit do roku 2025 jeho spotřebu o 10 %.

Screeningové programy, sdílení dat

Nezbytnou součástí prevence onkologických onemocnění jsou screeningové programy. Do nového programu onkologického screeningu podporovaného EU by podle europoslanců měla být kromě rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva zahrnuta i další nádorová onemocnění.

Kateřina Konečná má nicméně za to, že přijatá zpráva opomíjí obrovský problém, který brzy postihne všechny země EU, a tím jsou statisíce zanedbaných screeningů rakoviny během posledních dvou let pandemie.

„Je to časovaná bomba, která nám jednoho dne nevyhnutelně vybuchne do obličeje. Čím dříve to začneme řešit, tím lépe. Pokud situaci pomineme, budou nám pacienti do ordinací chodit v závažnějších stavech a jejich léčba bude velmi nákladná a mnohdy často také neúspěšná,“ varovala Konečná.

Také Ondřej Knotek upozornil na to, že v průběhu pandemie přibylo případů pozdě objevené rakoviny, protože se zkrátka snížil počet preventivních vyšetření.

„Je určitě správné, že jsme nepřetržitě informováni o rizicích vývoje počtu nakažených COVID-19, o nových mutacích viru nebo potřebnosti proočkovanosti. Často se ale nejen mediálně zapomíná na onemocnění jiná, mnohem závažnější. Konkrétně u rakoviny jsou pak následky fatální. Lidé pak prevenci zbytečně podceňují, přitom konkrétně u rakoviny je naprosto klíčová,“ dodal europoslanec.

Zpráva pokrývá skutečně mnoho oblastí. Jednou z nich je také sdílení informací, přesněji vytvoření celoevropských databází, které budou identifikovat pacienty s rakovinou. Europoslanci by rádi vyčlenili finance na „rozvoj databází, rejstříků a biobank, které se týkají vzácných nádorových onemocnění dospělých“. Zároveň vyzývají státy, aby „harmonizovaly údaje, zajistily interoperabilitu a posílily rozvoj vnitrostátních imunizačních databází“.

Ne všichni v tom však vidí přínos. Konkrétně pirátští europoslanci něco takového považují „za zbytečný a potenciálně velmi nebezpečný zásah do soukromí občanů“.

Fond obnovy pomůže Česku bojovat s rakovinou. Nad rozvojem eHealth visí otazník

Z nového evropského fondu doputuje na odolnost a modernizaci českého zdravotnictví nebo zdravotní výzkum až 20 miliard korun. Nebude to ale zadarmo, podmínkou jsou reformy.