Europoslanci chtějí širší působnost unijních covidových pasů. Poslední slovo budou mít členské státy

Předseda europarlamentního výboru LIBE Juan López Aguilar (vlevo) a eurokomisař Didier Reyners (vpravo) [© European Union, 2021]

Takzvané covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování v době pandemie, musí vyloučit jakoukoli diskriminaci a zajistit ochranu osobních dat. Shodli se na tom dnes europoslanci, kteří o věci diskutovali s eurokomisařem Didierem Reyndersem.

Někteří politici volali po tom, aby certifikát počítal například s bezplatným testováním či aby jej uznávaly i země mimo Evropskou unii. Podle Reynderse budou detaily záležet především na členských státech.

Europoslanci i členské země se v současnosti pokoušejí najít shodu na parametrech osvědčení, které má umožnit cesty přes hranice lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami po prodělané nemoci covid-19. Řada politiků přitom upozorňuje na překážky, které by mohly ohrozit včasné zavedení pasů do začátku letní sezony.

„Aby testy byly opravdovou alternativou očkování, musí být pro lidi dostupné,“ prohlásila během dnešního jednání europarlamentního výboru pro občanské svobody a spravedlnost liberální poslankyně Sophie in’t Veldová. Stejně jako její zelená kolegyně Tineke Striková požadovala, aby vzhledem k bezplatnosti očkování byly v členských zemích i testy pro účely covidového pasu zdarma. Jedině tak se podle nich předejde diskriminaci lidí, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat.

Covid pasy jsou klíčem z krize, zní z Česka. Piráti vítají odklon od centrálního registru

Evropská unie už vyhlíží návrat cestování. Zavedení covid pasů vítá ministr zahraničí Tomáš Petříček i čeští europoslanci. Podle Petříčka je klíčové, aby absolvování testu nebo existence protilátek v těle měly v certifikátu stejnou váhu jako očkování.

Řada nejasných parametrů

Podle Reynderse budou samotné certifikáty v digitální i papírové podobě zdarma a testování by nemělo být finančně nákladné. Jeho případná bezplatnost však bude v rukou členských zemí. Jejich zástupci se patrně budou muset shodnout i na dalších zatím nejasných detailech, jako je například doba imunity po nemoci.

Další poslanci požadovali, aby byl systém kompatibilní s národními certifikáty, které chystá řada členských států například jako podmínku účasti na kulturních či sportovních akcích.

„Naší povinností je zajistit, že nebudeme mít 27 různých systémů, ale jeden jasný, jednoduchý a důvěryhodný systém,“ prohlásil Jeroen Lenaerts z nejpočetnější lidovecké skupiny v EP.

Někteří politici hovořili i o tom, že by osvědčení, které by mělo podle návrhu Komise fungovat v evropských zemích, mohlo platit také pro cesty mimo kontinent.

Reynders zdůraznil, že Komise předložila návrh s cílem, aby se na něm EP s členskými státy shodl do června a aby začal fungovat před letními prázdninami. Využíván by podle něj mohl být jak při pozemních cestách, tak například pro zrychlení odbavení při letecké přepravě.

https://twitter.com/europarlAV/status/1381927597576175616

Členové výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (výbor LIBE), kde dnes probíhala debata o očkovacích pasech, také zdůraznili důležitost ochrany dat. Osobní data, na základě nichž budou certifikáty vystavovány, tak nesmí být využity k jinému účelu než k umožnění cestování.

„Musíme zajistit, aby se s občany EU zacházelo stejně ve všech členských zemích poté, co se rozhodnout uvolnit volný pohyb na základě očkování, prodělání onemocnění covid-19 nebo testování,“ uvedl na dnešním jednání v europarlamentu komisař Reynders.

Europoslanci budou o své pozici pro vyjednávání s členskými státy hlasovat na plenární schůzi ve druhé polovině dubna. Očekává se, že shoda v EP bude snazší než mezi unijními zeměmi. Ty se rok od začátku pandemie dokázaly domluvit na sjednocení některých cestovních kritérií, avšak zatím nenašly společný názor například na vzájemné uznávání testů.