EU vůči AstraZenece přitvrdí. S Británií se chce dohodnout

© EPA

Evropská komise dnes slíbila rázný přístup v omezení exportu covidových vakcín firmě AstraZeneca, dokud nezačne plnit své závazky vůči EU. Eurokomisař Thierry Breton prohlásil, že do té doby nebude společnost vyvážet vakcíny vyráběné v podnicích v Unii. Členské země bloku by se podle něj mohly v několika příštích dnech či týdnech dočkat 17 milionů dávek ze zásilky objevené tento týden v Itálii. Evropský blok podle některých lídrů členských zemí zároveň vidí šanci na brzký kompromis s Británií, která omezování exportu kritizuje nejhlasitěji.

Šéfové unijních zemí se ve čtvrtek prostřednictvím videokonference shodli, že by Brusel měl využívat možnost zakázat vývoz vakcín firmám neplnícím dohody, což je v současnosti pouze britsko-švédská společnost AstraZeneca.

Summit EU: Neshody nad omezením vývozu vakcín a jejich přerozdělováním v EU trvají

Lídři EU na dnešním online summitu Evropské rady hledají způsob, jak zajistit více vakcín proti covidu-19. Unijní státy přitom stále nejsou jednotné v pohledu na možný zákaz vývozu očkovacích látek či na to, zda a jak přerozdělit společně nakoupené vakcíny.

„Zajistíme, aby všechno zůstalo v Evropě, dokud společnost nezačne plnit své závazky,“ prohlásil dnes Breton, který v rámci své cesty po evropských podnicích podílejících se na výrobě vakcín navštívil Španělsko.

AstraZeneca měla EU v prvním čtvrtletí dodat přes 90 milionů dávek vakcíny, zatím však stihla necelou třetinu. Výrazná omezení avizovala i na druhé tříměsíční období.

Rozruch vyvolalo ve středu objevení 29 milionů dávek skladovaných v Itálii. Z nich má podle Bruselu 17 milionů zamířit do unijních zemí, zbytek poté na pomoc chudším státům v rámci globálního programu COVAX.

Pro Unii byl však dosud problém, že závod firmy Halix v nizozemském Leidenu, kde byly vyrobeny vakcíny skladované v Itálii, neměl potřebnou autorizaci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Agentura dnes výrobu v tomto zařízení schválila.

„Nyní očekáváme, že vakcíny, které se vyrobí v této továrně, se v příštích dnech dostanou do členských zemí EU na základě smluvních závazků firmy AstraZeneca vůči unijním občanům,“ zdůraznila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. EMA dnes kromě toho autorizovala i další lokalitu pro výrobu vakcín, tentokrát firmy Pfizer/BioNTech, a to v německém Marburgu.

Některé členské země v čele s Nizozemskem i Belgií naléhají na to, aby EU nezakazovala export příliš často a nevyvolala tím odvetu některých států. Kriticky se k možným omezením postavila hlavně Británie, do níž EU za poslední dva měsíce vyvezla téměř 11 milionů vakcín, zatímco opačným směrem nemířilo nic.

Nizozemský premiér Mark Rutte ve čtvrtek prohlásil, že vyjednávání o kompromisu, které obě strany vedou, by mohlo úspěšně skončit již v sobotu. K nalezení řešení výhodného pro obě strany vyzvala také německá kancléřka Angela Merkelová.

EU potřebuje zrychlit očkování, zpřísnila kritéria pro vývoz vakcín

EU bude moci omezit vývoz vakcín do států, které vakcíny samy nevyvážejí nebo jsou v očkování dále než unijní země. Evropská komise dnes rozšířila působnost systému kontrol vývozu, který zavedla ve snaze přimět farmaceutické firmy k plnění závazků vůči EU.