EU se snaží s Británií dohodnout na spravedlivém rozdělení vakcín. V jádru sporu je jejich výroba v Nizozemí

© EPA-EFE/Piroschka van de Wouw

Evropská unie podle svých činitelů v těchto dnech vyjednává s Británií kompromisní variantu dodávek vakcíny od firmy AstraZeneca, která by vyhovovala oběma stranám.

Šéfka společných unijních nákupů vakcín Sandra Gallinaová dnes prohlásila, že Brusel nebude váhat s využitím všech možností, aby společnost přiměl k dodání co největšího množství slíbených dávek. Ve hře je podle představitelů Komise zejména omezení vývozu z podniku vyrábějícího její preparáty v Nizozemsku.

Většina unijních států se stále potýká s nedostatkem vakcín ke zrychlení tempa očkování proti covidu-19, které by umožnilo splnit cíl do konce léta naočkovat přes dvě třetiny dospělých obyvatel EU. Hlavní potíže má evropský blok s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která v prvním čtvrtletí dodá necelou třetinu z více než 90 milionů původně přislíbených dávek. Dodávky hodlá výrazně omezit i ve druhém tříměsíčním období.

„Použijeme všechny nástroje, které máme k dispozici, abychom vakcíny dostali,“ řekla dnes Gallinaová během debaty s europoslanci. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý týden pohrozila, že Brusel omezí vývoz vakcín firmy ze závodů na území EU.

AstraZeneca možná nesplní své závazky ani do poloviny tohoto roku. Dodá zřejmě o polovinu méně dávek vakcín

Společnost AstraZeneca zřejmě doručí do EU ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19. Z původně dohodnutých 180 milionů by mohla dodat méně než 90 milionů. Zvýšené obavy však firma vyvrací.

Ve smlouvě, kterou Komise loni se společností uzavřela, jsou zmíněny dva podniky v Británii, jeden v Belgii a jeden v Nizozemsku, které by měly zajišťovat dodávky do členských zemí. Zatím se to však podle unijních činitelů naplňuje pouze v případě toho belgického, z ostatních putují vakcíny primárně do Británie.

Hádky o vakcínu mezi Bruselem a Londýnem

Komise tvrdí, že omezení vývozu je až krajní možností. Británie tuto možnost dopředu odsuzuje jako porušení pravidel volného obchodu znemožňující firmě plnit smlouvu s Londýnem. Britský premiér Boris Johnson o víkendu hovořil s lídry Německa a Francie ve snaze odvrátit tento krok, který však obě země podporují. Lídři členských zemí budou o dalším postupu jednat během dvoudenního videosummitu, který začíná ve čtvrtek.

Evropská komise, která má na starosti objednávky vakcín pro země EU, vyzdvihuje v tomto kontextu princip vzájemnosti. „Stále čekáme na dávky, které by přišly ze Spojeného království,“ vzkázala do Londýna minulý týden von der Leyenová, podle níž již z EU do Británie zamířilo na deset milionů dávek. Británie na unijní kritiku reagovala prohlášením, že svůj export nijak neomezuje. Smlouvy s výrobci má však nastavené tak, že vakcíny vyrobené na domácí půdě jsou spotřebovávány v zemi a na vývoz se již nedostává.

Brusel se podle nejmenovaných činitelů v současnosti snaží s Londýnem dohodnout na sdílení produkce z nizozemského podniku. Pokud by Británie odmítala vyjít Unii vstříc, může dojít na zákaz vývozu, s nímž podle bruselského webu Politico Nizozemsko souhlasí.

Přísnější omezení exportu do zemí, které se principem vzájemnosti neřídí, podporuje také Francie, Německo a Itálie, státy jako Belgie a Irsko podle diplomatických zdrojů o vhodnosti zákazu pochybují. Česko se řadí mezi země, které omezení podporují za předpokladu, že budou vyvážená a v souladu s pravidly Světové obchodní organizace.

Není zatím zcela jasné, kolik vakcín by v případě zapojení nizozemského závodu přibylo unijním zemím. Komisař Thierry Breton začátkem března prohlásil, že tamní výrobní kapacita je až šest milionů dávek měsíčně.

Nespokojenost států EU s přerozdělováním vakcín trvá, pomoci by mohly dodávky od firmy Pfizer

Šéfové vlád Rakouska, Česka a čtveřice dalších zemí dali najevo nespokojenost s rozdělováním vakcín proti covidu-19 mezi státy EU. K větší vyváženosti rozdělování by podle šéfky Komise mohla ve druhém čtvrtletí přispět uspíšená dodávka vakcín od firmy Pfizer.