EU se chystá zdanit zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky, Češi odstartují vyjednávání

© Pixabay

Všichni důležití hráči v Evropě se shodují na tom, že kvůli velkým změnám na trhu s tabákovými výrobky se musí změnit zastaralé daně. Silně zní především hlasy volající po tom, aby nové daně odrážely škodlivost.

České předsednictví Rady EU toho má kvůli válce na Ukrajině na stole opravdu hodně. Od prvního července mají Češi za úkol najít společná evropská řešení bezpečnostní, energetické i uprchlické krize. Rozhodně není co závidět.

Čeští diplomaté si ale musí najít čas i na běžnou agendu, například tu daňovou. Evropská komise v květnu oznámila, že na přelomu října a listopadu zveřejní svůj návrh na změnu směrnice o zdanění tabákových výrobků (TED).

Komise má zato, že společná daňová pravidla okolo tabáku jsou zastaralá, protože od posledních změn v roce 2010 se evropský trh velmi změnil. Nabídku klasických cigaret doplňuje čím dál více jejich alternativ, které je zatím z daňového hlediska složité „zaškatulkovat“. Teď by se mohl roztříštěný přístup států sjednotit, což by bylo podle Komise žádoucí, protože současný stav narušuje hladké fungování vnitřního trhu.

Evropští úředníci zatím mapují a vyhodnocují, co si o možných daňových změnách myslí všichni důležití hráči. Jak připomíná bruselský zpravodajský web New Europe, velká veřejná konzultace z loňského roku dala dohromady 7300 názorů od států, organizací, průmyslu, odborníků i veřejnosti.

Jak danit moderní tabákové výrobky? Komise sesbírala názory a chystá revizi směrnice o dani z tabáku

Evropská komise chystá na letošní rok revizi směrnice o zdanění tabákových výrobků. V souvislosti s ní se vede debata, jak danit nové tabákové výrobky na trhu, jako jsou elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák. Názory se totiž různí.

Co s novými výrobky?

Podle výsledků konzultací převládá pohled, že spotřební daň na „nové tabákové výrobky“, kam spadají také elektronické cigarety, zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky, by se měla v EU harmonizovat. Většina si také myslí, že daň na tyto výrobky by neměla být tak vysoká jako u klasických cigaret a dalších tradičních produktů.

„Česká republika dlouhodobě podporuje harmonizaci v označení tabákových výrobků. (Stejně tak) dlouhodobě preferuje, aby výsledná úroveň minimálních sazeb v EU byla nastavena diferenciálně, to znamená reflektovala míru škodlivosti jednotlivých typů výrobků pro lidské zdraví,“ řekla redakci za ministerstvo financí Nikola Morava z odboru vnějších vztahů a komunikace.

Z konzultací vychází, že konkrétně pro elektronické cigarety by kvůli jejich nižší relativní škodlivosti měla platit nízká daň, v tomto případě 0,1 eura za mililitr tekutiny v náplni. Samotní spotřebitelé by podle výsledků průzkumu e-cigarety nedanily vůbec.

„U těch výrobků, kde je škodlivost velmi malá, je samozřejmě legitimní otázkou porovnání nákladů zdanění a fiskálního výnosu,“ podotkla Morava s odkazem na dilema, jestli by se státům výběr této daně vůbec vyplatil. Zatím však podle ní nelze předvídat výsledek jednání v rámci EU.

Zatímco většinový pohled reprezentují například akademici nebo průmysl, objevují se i nesouhlasné hlasy. Podle různých neziskových organizací nebo Světové zdravotnické organizace (WHO) by se všechny tabákové výrobky, staré i nové, měly danit podobným způsobem.

Komise slíbila, že vezme v potaz všechny názory. Připravovaná změna směrnice, která zapadá do dlouhodobých evropských plánů boje s rakovinou, však nemíří jen na nové výrobky. Zahrnovat by měla i zvýšení daně u všech tradičních tabákových výrobků, stejně jako plán řešení nelegálního obchodu a výroby tohoto zboží.

Pokud danit, tak málo. Komise si nechala poradit, jak přistoupit k alternativám cigaret

Bojovat s důsledky kouření se dá různě, jedna cesta vede přes peněženku. Evropská komise posbírala návrhy, jak do budoucna danit nejen cigarety nebo doutníky, ale i jejich moderní alternativy.

Času bude málo

I kvůli dlouhým konzultacím platí, že návrh Komise spatří světlo světa s více než ročním zpožděním. Vzhledem k tomu, že české předsednictví skončí posledního prosince a závěr roku bývá „pomalejší“, nebude mít Praha na toto konkrétní vyjednávání moc prostoru.

„Do konce roku 2022 se pravděpodobně podaří návrh představit a zahájit k němu prvotní diskuzi na úrovni pracovní skupiny Rady EU pro daňové otázky. Výraznější posun v této otázce nicméně za českého předsednictví z časových důvodů nelze očekávat,“ vysvětlila Nikola Morava.

Nedostatek času ale není jediná překážka, která se může objevit. Záleží také na ochotě členských států dělat takové změny v tak těžké ekonomické situaci – navyšování minimální harmonizované daně by totiž mohlo ještě posílit už tak velmi vysokou inflaci.

Ministerstvo financí uznává, že inflace je v současné době velkou výzvou pro všechny členské státy EU. Zároveň ale dodává, že tabákové a jim příbuzné výrobky jsou specifické, protože jsou zbytné, škodí lidskému zdraví a „na likvidaci škod způsobených kouřením se každoročně z veřejných rozpočtů vynakládají velmi vysoké částky“.

„Každopádně klíčovou otázkou na tomto poli je spíše ta, zda tato část fiskální politiky nemá být spíše individuálně v rukou členských států. Koneckonců nezvyšování minimálních sazeb na úrovni EU nutně neznamená, že jednotlivé členské státy sazby zvyšovat nemohou a nebudou autonomně,“ uzavřela za ministerstvo Morava.

Ruská agrese zvyšuje očekávání od českého předsednictví, řekl Fiala po jednání s představiteli EP

Výzvy vyplývající z ruské agrese na Ukrajině zvyšují očekávání vkládaná do českého předsednictví v Radě EU, řekl po dnešním jednání s vedením Evropského parlamentu v Praze premiér Petr Fiala (ODS).