EU potřebuje zrychlit očkování, zpřísnila kritéria pro vývoz vakcín

© EPA-EFE/ JAMES ROSS

Evropská unie bude moci omezit vývoz vakcín do států, které samy očkovací látky nevyvážejí nebo jsou v očkování proti covidu-19 dále než unijní země. Evropská komise dnes rozšířila působnost systému kontrol vývozu, který zavedla koncem ledna ve snaze přimět farmaceutické firmy k tomu, aby plnily své závazky vůči EU. Podle šéfky komise Ursuly von der Leyenové potřebují unijní země zasažené třetí vlnou pandemie zrychlit očkování a zajistit, aby vakcíny proudily nejen z EU, ale také opačným směrem.

Členské státy a Komise by měly nově před povolením vývozu vakcín mimo EU posoudit, zda cílová země neomezuje vlastní vývoz vakcín nebo látek k jejich výrobě. A také zvážit, jaká je v cílové zemi epidemická situace, míra proočkovanosti a jaký má daná země přístup k očkovacím látkám.

Země Evropské unie se potýkají zvláště s výpadky dodávek firmy AstraZeneca, která v prvním čtvrtletí do EU doručí jen zhruba třetinu z více než 90 milionů původně slíbených dávek. Zvláště kvůli neúspěšnému dohadování s britsko-švédskou společností přišel Brusel s původní variantou exportních kontrol vakcín vyrobených v unijních zemích.

Británie, kterou by restrikce mohly zasáhnout v první řadě, je už předem kritizovala. Jednou z prvních dodávek, které by se zákaz mohl týkat, je 29 milionů dávek vakcíny firmy AstraZeneca, jež podle některých médií objevila italská policie nedaleko Říma. Podle některých zdrojů byly připravené k exportu do Británie, podle agentury ANSA měly směřovat do Belgie. Na případ upozornil dnes italský deník La Stampa.

Mluvčí společnosti AstraZeneca však upřesnil, že 13 milionů z těchto dávek bude směřovat do chudých zemí v rámci mezinárodního programu COVAX, jehož cílem je zpřístupnit očkování méně rozvinutým státům. Zbylých 16 milionů dávek má po kontrole kvality zamířit do evropských zemí, 10 milionů z nich pak do zemí EU.

EU zamítla export zatím jednou

EU se však dosud snažila sahat k zákazům vývozu jen výjimečně a pokoušela se urychlit dodávky vakcín jinými cestami. Od konce ledna schválila 380 žádostí o vývoz vakcín, zamítla pouze export 250 000 dávek vakcíny od firmy AstraZeneca z Itálie do Austrálie.

Zejména velké členské země jako Německo, Francie či Itálie se však v posledních dnech postavily za tvrdší přístup, k němuž dnešní úprava otevírá cestu.

K summitu EU se připojí americký prezident Biden, lídři budou jednat zejména o vakcínách

Spory kolem váznoucí distribuce vakcín proti covidu-19 a pomalý postup očkování v Evropské unii budou zásadními tématy dvoudenní videokonference prezidentů a premiérů členských zemí. S unijními lídry se na dálku spojí americký prezident Joe Biden.

„Naše členské země se potýkají s třetí vlnou pandemie, a ne všechny firmy plní své závazky,“ konstatovala dnes von der Leyenová. Ze všech ekonomicky silných částí světa přitom podle ní pouze EU stále ve velkém vyváží vakcíny do desítek států. „Ale otevřené cesty by měly vést oběma směry,“ dodala šéfka unijní exekutivy.

Z přibližně 43 milionů dávek, jejichž export od konce ledna EU schválila, jich téměř 11 milionů zamířilo do Británie. Země, která je v očkování výrazně napřed, však do EU žádné vakcíny nevyvezla.

Pokud by Unie začala sahat k zákazům vývozu do Británie, může to dále zkomplikovat již tak složité vztahy, které evropský blok se svou bývalou členskou zemí má. Britští vládní politici předem vyzývali Unii, aby si omezení rozmyslela. Obě strany zároveň řeší, zda by mohly spor vyřešit jinak. Londýn však zatím odmítal poskytnout EU některé z vakcín, která má podle jeho smluv AstraZeneca doručit do Británie ze závodů v Belgii či Nizozemsku.

Podcast: Nekončící brexit aneb co nového ve vztazích EU a Británie?

Vztahy mezi EU a Británií se řídí obchodní a partnerskou dohodou. Ta ale, zdá se, nezajistila, aby nové partnerství řádně fungovalo. Největší problém představuje tzv. severoirský protokol, který je součástí výstupové dohody. Kde je jádro problému a jak jej řešit?

EU je podle zdrojů citovaných řadou médií připravena zakázat vývoz alespoň části z 29 milionů dávek vakcíny společnosti AstraZeneca, které našla o víkendu italská policie ve skladu americké firmy Catalent ve městě Anagni nedaleko Říma. Inspekci tam poslalo italské ministerstvo zdravotnictví po upozornění od evropského komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona. Podle unijních činitelů byla část těchto očkovacích látek vyrobena v nizozemském závodě firmy Halix. Z něj by podle smlouvy měla vakcína mířit i do unijních zemí, dostává je však zejména Británie.