EU musí respektovat národní zájmy, jinak jí hrozí rozpad, shodl se Babiš s Pellegrinim

© FB Andreje Babiše

Předsedové vlád Česka a Slovenska chtějí bojovat za národní zájmy. Spolupráci v rámci Visegrádu vnímají jako jednu z příležitostí, jak dosáhnout úspěchu.

Evropské unii hrozí fragmentace a tento proces se zastaví jen v případě, že se budou více respektovat zájmy jednotlivých členských států. Při návštěvě Prahy to řekl novinářům slovenský premiér Peter Pellegrini. Jeho český protějšek Andrej Babiš (ANO) uvedl, že i Česko si přeje větší roli členských států na úkor Evropské komise.

EU je dobrý projekt, měla by se ale vrátit ke své podstatě, říká Babiš. Více >>>>

„Vnímáme riziko možné politické i ekonomické fragmentace Evropy,“ řekl Pellegrini. Takové rozdrobení podle něj hrozí nejen mezi staršími a mladšími zeměmi Unie, ale i mezi státy na severu a na jihu kontinentu. „Jen respekt v otázkách našich národní zájmů může přispět k tomu, aby se tento proces zastavil,“ doplnil slovenský premiér.

Pellegrini: Jen respekt v otázkách našich národní zájmů může přispět k tomu, aby se proces fragmentace zastavil.

Visegrád může pomoci

Jako nástroj pro silnější prosazování národních zájmů v EU může podle Pellegriniho sloužit visegrádská skupina (V4), jejímiž členy jsou vedle Česka a Slovenska také Polsko a Maďarsko a jejíž předsednictví Slovensko v červenci převezme. V rámci tohoto předsednictví se bude snažit prosazovat společné zájmy čtyř středoevropských států při přípravě příštího rozpočtu EU. Pellegrini vyjádřil znepokojení nad tím, že Brusel neřeší dlouhodobější perspektivu rozpočtu po roce 2020, a není tedy jasné, čeho chce v následujících letech dosáhnout.

Slovensko bude také hájit Visegrád při jednání o nových azylových pravidlech Unie. Země V4 shodně odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků a kladou důraz na ochranu vnějších hranic EU a pomoc v zemích, odkud migranti přicházejí.

Německo chce pokročit v reformě azylové politiky a kvóty nechat na později. Více >>>>

Babiš: Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy.

V4 vidí jako dobrý nástroj pro prosazování českých postojů i Babiš. „Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy,“ řekl o skupině český premiér. Připomněl také takzvaný slavkovský formát, což je spolupráce Česka, Slovenska a Rakouska, který podle něj má pomoci hledat v EU spojence při prosazování zájmů středoevropských států.

Babiš také prohlásil, že Evropská unie potřebuje reformu. Nejdůležitější podle něj je dokončení vnitřního trhu, tedy zajištění volného pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu, aby se pracovníci ani firmy nepotýkali v jiných evropských zemích s překážkami. „Já říkám, Evropo, musíme najít nejdřív ty čtyři základní svobody a až potom bychom se měli více integrovat. To znamená míň různých nařízení Komise a víc vlivu a slova členských států,“ řekl.

Česko a Slovensko součástí evropské dopravní tepny

Český a slovenský premiér dnes jednali také o přeshraniční dopravě, která je podle Pellegriniho významná i kvůli tomu, že Česko je pro Slovensko druhý největší obchodní partner a druhá nejčastěji navštěvovaná turistická destinace. Slovenský premiér v této souvislosti oznámil záměr vybudovat vysokorychlostní železnici mezi Bratislavou a Brnem, která by navazovala na úsek do Prahy. Celkově by se trať měla stát součástí evropského železničního koridoru z Bělehradu do Berlína a zajistit, že Česko i Slovensko budou součástí hlavní evropské dopravní tepny.

Pellegrini se po jednání s Babišem setkal v Poslanecké sněmovně s jejím předsedou Radkem Vondráčkem (ANO). Oficiální program uzavřel schůzkou s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Ocenil shodný postoj obou zemí na migraci a bezpečnostní otázky. Se ťěchem se shodl na tom, že odmítavý postoj obou zemí k migračním kvótám EU vedl ke změně politiky Bruselu.

Článek byl aktualizován 11. dubna v 18:30.