EU by měla společně nakupovat nejen vakcíny, ale i léky na vzácná onemocnění, myslí si ministr Válek 

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (vpravo) na jednání v Bruselu, březen 2022. © FB Ministerstvo zdravotnictví České republiky

O tom, co s dodávkami vakcín proti covidu-19, které má EU objednané na tento rok, se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vede na evropské úrovni intenzivní diskuse. Některé země je totiž nevyužijí, mezi nimi bude zřejmě i Česko. Společné nákupy by měla Unie podle Válka praktikovat i u jiných léčiv. 

Úřad už dříve uvedl, že objednáno je letos 14 milionů dávek. Premiér Petr Fiala (ODS) televizi CNN Prima News řekl, že kvůli smlouvám z minulosti musí ČR vakcíny přijmout, jedná se ale o snížení dodávek.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski v úterý televizi TVN24 řekl, že jeho země nebude přebírat další dodávky vakcín ze společných objednávek ani za ně platit. Připustil také, že důsledkem bude právní spor s výrobci vakcín.

„Pan ministr zdravotnictví řekl, že vakcíny nezaplatí. To také nemusí, protože smlouvy podepisuje Evropská unie, a ne Polsko,“ okomentoval rozhodnutí svého polského protějšku Válek. Technicky podle něj jde o smlouvu s EU, ke které se jednotlivé země jen připojovaly.

Na úrovni EU se podle ministra o tom, jak naložit s objednávkami vakcín, které jsou pro všechny země i na příští rok, vede intenzivní diskuse. „Nemyslím si, že jednotlivé země by mohly postupovat nějak jinak. Je potřeba si uvědomit, že ty vakcíny máme pořád za ty ceny před dvěma lety, které jsou dneska pod výrobními náklady,“ dodal.

Už dříve Válek uvedl, že by chtěl v době českého předsednictví v Evropské unii nastavit budoucí pravidla pro další očkování proti covidu-19. Podle něj by mohlo být každoroční podobně jako očkování proti chřipce. To ale v Česku podstupují jen jednotky procent lidí. Proti covidu-19 je očkováno 65 procent populace.

Společné nákupy vakcín pro celou EU Válek chválí. Měly by se podle něj rozšířit i na další léčiva, například léky na vzácná onemocnění. Těch každá země nakupuje malá množství, protože takovou nemocí trpí méně než jeden z dvou tisíc lidí. Společným nákupem by se podle ministra snížila cena a zvýšila dostupnost pro české pacienty.

Do Česka do konce března výrobci dodali přes 26,1 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Z nich 17,5 milionu bylo využito, 2,5 milionu darováno či prodáno dalším zemím a 258 tisíc dávek zničeno. Více než tři čtvrtiny dodaných vakcín, tedy téměř 20 milionů, byly vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech.

Evropa sundává roušky, na covid by ale ještě zapomínat neměla

Ve světle války se pandemie koronaviru pomalu stává rozmazanou vzpomínkou. I přes velký úspěch očkování, které jen v Itálii „zachránilo“ 150 000 životů, by se ale Evropa měla mít stále na pozoru.