Dudovy anti-LGBT výroky si vysloužily kritiku místopředsedkyně Komise Jourové

© European Union

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová dnes ostře kritizovala polského prezidenta Andrzeje Dudu za jeho slova o nebezpečné „ideologii“ LGBT, jak je označována komunita leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob.

Podle Jourové je smutné, že v současné Evropě se vrcholní politici strefují do menšin kvůli potenciálním politickým ziskům.

Osmačtyřicetiletý Duda v sobotu na jednom předvolebním mítinku prohlásil, že „LGBT nejsou lidé, ale ideologie“. Generace jeho rodičů prý nebojovala proti komunistům jen proto, aby mohla přijmout „ideologii“, která je pro člověka „možná ještě nebezpečnější“. „Dříve byly děti indoktrinovány bolševickou ideologií (…) Dnes se také objevují pokusy vnutit nám a našim dětem ideologii, jen trochu jinou. Je nová, ale je to takový neobolševismus,“ citovala agentura AP polského politika.

Stejná slova volil den předtím polský politik Jacek Żalek, člen strany Porozumění, která je koaličním partnerem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Jourová pro Der Spiegel: Polská reforma justice může být nezvratná

Česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovoru pro Der Spiegel zkritizovala vývoj v Polsku a Maďarsku, zejména polskou reformu soudnictví a situaci médií v Maďarsku. Podle ní jsou tyto země křehké demokracie.

Podle Jourové Duda podrývá záruky rovnosti

Jourová, která má v EK na starosti i otázky hodnot, dnes Dudu podle AP kritizovala v Evropském parlamentu. „Považuji za opravdu smutné, když se v současné Evropě politici zastávající vysoké posty rozhodnou strefovat do menšin kvůli potenciálním politickým ziskům,“ prohlásila Jourová a dodala, že to podrývá unijní záruky rovnosti práv pro všechny.

Jourová řekla, že je zmatená z přirovnání hnutí za práva LGBT ke komunistické ideologii. AP v té souvislosti připomíná, že Jourová se narodila v komunistickém Československu.

„Pamatuji si komunistickou ideologii jako něco, co potlačuje a pronásleduje všechno a všechny, kteří jsou odlišní,“ prohlásila česká místopředsedkyně Komise.

Věra Jourová: Současná krize je velkým testem solidarity a spolupráce mezi členskými státy EU

Česko může očekávat finanční pomoc ve výši téměř jednoho bilionu korun, jež zamíří na pomoc různým odvětvím hospodářství, píše v komentáři místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Jsme lidé, ne ideologie

Duda tvrdil, že zahraniční média jeho výroky vytrhla z kontextu, a na twitteru mimo jiné napsal, že věří v „rozmanitost a rovnost“. Dnes ve východopolském Lublinu vysvětloval, že se pouze pokoušel chránit rodiny a bránit pronikání „ideologie“ LGBT do škol. „Za to, že jsem to řekl, jsem se stal terčem útoků v západní Evropě a v naší zemi,“ cituje AP polskou hlavu státu.

„Jsme státem rovných příležitostí, všichni jsou si rovni a každý má právo na svůj vlastní názor,“ prohlásil Duda. „Ale když hovoříme o přenášení ideologického obsahu do škol, chci, aby se to dělo se souhlasem rodičů,“ dodal prezident. Podle AP Dudovi stoupenci tleskali, ale mnoho odpůrců mělo duhové transparenty s nápisem „Jsme lidé, ne ideologie“.

Duda, který zastává funkci prezidenta od roku 2015 a do svého zvolení byl členem vládnoucí sociálně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), se bude snažit obhájit svůj post ve volbách 28. června.

V převážně katolickém Polsku je jeho hlavním rivalem varšavský primátor Rafal Trzaskowski z proevropské Občanské platformy, který prohlašuje, že úkolem prezidenta je především společnost spojovat, a ne dělit.

Polské prezidentské volby v květnu (ne)budou. Dudovy šance na vítězství se mohou ztenčit

Cesta k polským prezidentským volbám pokračuje. Nejprve se rozhodlo o jejich korespondenční podobě, nyní se koaliční strany dohodly na „odkladu“. Otázkou zatím zůstává, kdy přesně budou Poláci volit, a jak dynamická situace zamíchá s podporou kandidátů.