Duda zablokoval novelu, která by menším stranám znemožnila vstup do europarlamentu

© European Union, 2018

Polský prezident vetoval novelu zákona, která v evropských volbách výrazně zvyšuje dosud platnou pětiprocentní hranici pro vstup stran do Evropského parlamentu (EP).

Normu předložila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Těžily by z ní velké strany, jako je právě PiS a hlavní opoziční uskupení Občanská platforma.

„Rozhodl jsem se tento zákon vetovat. Změna by znamenala, že práh (pro vstup do EP) by se zvýšil až na 16,5 procenta ze současných pěti,“ řekl Andrzej Duda. Podle něj by to znamenalo, že šanci dostat se do Evropského parlamentu by ve volbách v roce 2019 měly jen dvě strany a malé strany by byly prakticky vyloučeny.

Duda je podle agentury Reuters sice spojencem PiS, ale v prezidentských volbách v roce 2020 bude potřebovat i podporu menších stran, aby si zajistil znovuzvolení.

Strana Právo a spravedlnost (PiS) čelí v posledních měsících kritice Bruselu i opozice za předchozí schválené zákony, mimo jiné za soudní reformu, díky níž vláda podle oponentů získá kontrolu nad soudy.

PiS tvrdí, že účelem je zefektivnit práci soudů, aby se lidé mohli dovolat spravedlnosti, a zbavit justici soudců z komunistické éry. Přízeň voličů si ale strana získává především sociální politikou, například štědrými přídavky na děti. PiS má většinu v obou komorách parlamentu.

Polsku hrozí vyloučení z Evropské soudcovské sítě

Evropská komise vede proti Polsku bezprecedentní vyšetřování ohledně stavu právního státu a zahájila i několik dalších samostatných řízení. Varšava riskuje, že přijde o miliardy eur z unijních fondů, pokud se ukáže, že podkopává právní stát.

Reforma polského justičního systému navíc ohrožuje členství Polska v Evropské soudcovské síti. Organizace sdružující soudcovské rady z většiny zemí Evropské unie ohlásila, že se chystá pozastavit členství polské Zemské soudcovské rady (KRS), protože po politickém zasahování do justičního systému v Polsku již není nezávislá na vládě.

Generální shromáždění Evropské soudcovské sítě má o pozastavení členství polské rady hlasovat 17. září.