Další rána pro evropské očkování proti covid-19. Společnost Johnson & Johnson pozastavila své dodávky do EU

© EPA-EFE/ROB ENGELAAR

Společnost Johnson & Johnson kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených státech odkládá distribuci své vakcíny proti covidu -19 v Evropě. Oznámily to dnes světové agentury.

„Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady,“ uvedla americká firma.

„Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit,“ dodala společnost. Server Politico napsal, že v Evropské unii se vakcína měla začít používat už tento týden a do konce června mělo do sedmadvacítky dorazit 55 milionů dávek. J&J v pátek podle zdroje Reuters potvrdila, že se bude snažit vakcíny do konce prvního pololetí v objednaném množství dodat.

Praktičtí lékaři v Česku první dodávky vakcíny Johnson & Johnson očekávali 19. dubna, mělo jít o 14 400 dávek. O týden později k nim mělo dorazit 24 tisíc dávek. Očkovací látka J&J je čtvrtou schválenou pro použití v EU, kterou se v Česku bude očkovat. Dosud byly podány více než dva miliony dávek od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

První vakcíny od Johnson & Johnson míří do EU, zmatky kolem AstraZeneca pokračují

Farmaceutická firma Johnson & Johnson dnes zahájila dodávky svých vakcín proti covidu-19 do zemí EU. Komisi se naproti tomu stále nepodařilo přimět další společnost AstraZeneca, aby uspokojivě vysvětlila výrazné omezení dodávek pro první i druhé čtvrtletí.

Johnson & Johnson ve šlépějích AstraZeneca?

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) kvůli zkoumání vzácných případů sraženin u lidí naočkovaných vakcínou od firmy Johnson & Johnson doporučily v USA imunizaci tímto přípravkem pozastavit.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek oznámila, že vakcínu od společnosti Johnson & Johnson přezkoumává kvůli čtyřem zaznamenaným případům krevních sraženin u osob očkovaných touto látkou.

Dnes po oznámení amerických úřadů o přerušení používání vakcíny EMA podle agentury AP uvedla, „zatím není jasné, zda existuje příčinná spojitost mezi očkováním touto látkou a těmito stavy“.

Komise EMA pro bezpečnost napsala, že zmíněné „případy vyšetřuje a rozhodne, zda bude nutné podniknout regulační opatření“. FDA a CDC informovaly, že u šesti žen ve věku mezi 18 a 48 lety po šesti až 13 dnech po podání přípravku vznikly krevní sraženiny v mozku a fenomén provázela trombocytopenie, tedy nízký počet krevních destiček. Jedna z těchto žen zemřela. Agentura DPA napsala, že ve Spojených státech vakcínu od J&J dostalo více než 6,8 milionu lidí.

Evropská unie schválila používání vakcíny firmy Johnson & Johnson, první dodávky budou v dubnu

Evropská komise dnes schválila podmínečné používání vakcíny proti covidu-19 od americké firmy Johnson & Johnson v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva to oznámila dvě hodiny poté, co preparát získal doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Komise žádá vysvětlení

Dnešní oznámení společnosti Johnson & Johnson označuje Politico za další ránu pro vakcinační plány jednotlivých zemí EU zejména poté, co mnoho z nich omezilo používání preparátu od společnosti AstraZeneca kvůli několika podobným případům vzniku krevních sraženin.

Podle agentury Reuters chce Evropská komise od společnosti Johnson & Johnson vyjasnění nečekaného rozhodnutí.

The Capitals: Bulharsko zvažuje konec očkování vakcínou od firmy AstraZeneca

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.