Chceme bojovat za změnu systému EU ETS, tvrdí Orbán s Babišem

© Twitter Úřadu vlády ČR

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes navštívil Českou republiku. S českým premiérem Andrejem Babišem spolu jednali o dopadech pandemie, migraci, hospodářské a průmyslové spolupráci nebo systému EU ETS. Právě obchodování s emisními povolenkami chtějí společně řešit na evropské úrovni.

Premiér Andrej Babiš dnes řekl, že požádal o zařazení tématu emisních povolenek na program Evropské rady na 5. října. Podle něj je nutné rychlé řešení ohledně negativních dopadů cen emisních povolenek a spekulací s nimi.

„Já jsem včera psal dopis a také jsem si esemeskoval s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady (Charlesem Michelem), že zkrátka analýzu, kterou udělala Evropská komise na vývoj emisních povolenek, že se vůbec netrefila a že ty emisní povolenky, které jsou předmětem spekulací, mají obrovský negativní dopad na náš průmysl a předpoklady se vůbec nenaplnily a dopadají negativně na naše firmy a přenáší se to na naše obyvatele,“ uvedl Babiš.

„Potřebujeme zamezit spekulacím a potřebujeme zastropovat ceny energií tak, jako jsme to udělali my pro teplárny,“ uvedl. O stanovení horní hranice ceny emisních povolenek Babiš hovořil i po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku.

Přístup k obchodování s emisemi se musí změnit, jinak hrozí spuštění „zelené opony“ mezi východem a západem

Aby oblast střední a východní Evropy pokročila v dekarbonizaci, bude muset překonat několik překážek. Přesun těžiště zájmu od snižování emisí k investicím do transformace odhaluje několik rozporů, které jsou zakořeněny v samotném systému obchodování s emisemi.

Společný boj

Orbán se k plánům českého premiéra přiklonil, podle něj by měli za změnu systému obchodování s emisními povolenkami bojovat, jakmile k tomu bude první příležitost. „Uzavřel jsem s Andrejem Babiše partnerství ve zbrani, že musíme bojovat za změnu systému EU ETS,“ dodal.

Premiéři to uvedli na tiskové konferenci v Ústí nad Labem. Na severu Čech vede Babiš volební kandidátku svého hnutí ANO a po skončení pracovního programu se oba politici sejdou v ústeckém divadle s příznivci a členy hnutí.

Cena emisních povolenek stoupá, chystá se revize systému ETS. Co to znamená pro Česko?

Rekordně vysoká cena emisních povolenek může uspíšit český odchod od uhlí. Systém obchodování s emisními povolenkami zároveň čeká rozšíření, které ovlivní další sektory i koncové spotřebitele.

Maďarský premiér ocenil, že přijel právě do Ústí nad Labem, protože pro jeho generaci v Maďarsku byla šlágrem kniha Milenci a vrazi Vladimíra Párala, která se v severočeském průmyslovém městě odehrává. Orbán zdůraznil, že nechce zasahovat do českých voleb. Do České republiky podle svých slov přijel, aby potvrdil význam česko-maďarského křídla ve Visegrádské čtyřce.

Bez Česka by podle něj nemohla V4 fungovat. „Bez angažmá ČR bychom pokulhávali (V4), potřebujeme sílu Čechů a jejich politický vliv,“ řekl.

Na premiéry čekalo v Praze i v Ústí nad Labem několik aktivistů, kteří vyjadřovali nesouhlas s politikou obou mužů. Orbán řekl, že mu to nevadí, protože to patří k profesi premiéra a za svobodu vyjadřovat vlastní názor bojoval.

Jourová: Stav právního státu se v Polsku a Maďarsku zhoršuje

Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před jednáním s ministry zemí Evropské unie to dnes ČTK řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Česko pošle do Maďarska policisty

S Orbánem, kterého Babiš označil za přítele, debatovali politici také o migraci a vzájemných vztazích. Babiš na tiskové konferenci připomněl, že česká vláda schválila pomoc Maďarsku s ochranou hranic. Česko do sousední země pošle 50 policistů, kteří tam mají podle slov hlavy vlády setrvat do poloviny prosince.

„Dnes jsme rokovali především o tom, že máme před sebou v následujících dekádách úžasné možnosti, ale i nebezpečí. A tím je migrace. Nevěřím tomu, že se vyhneme další migrační vlně,“ prohlásil Orbán s tím, že očekává příliv migrantů z Afghánistánu.

Maďarský plot podle něj brání i Česko a střední Evropu, proto se „nestyděl“ požádat Česko o pomoc s ochranou hranice. Na dotaz novináře pak odpověděl, že bude-li potřeba, řekne si země o další pomoc.

Orbán také ocenil rostoucí nejen hospodářskou spolupráci obou zemí. Uvítal by, kdyby se do budoucna rozšířila, a to například do oblasti vojenského průmyslu.

Test jménem Afghánistán. Jakou roli sehrává EU?

Evropská unie pracuje na evakuacích z Afghánistánu, prozatím však není jasné, které státy se bývalých afghánských spolupracovníků EU ujmou. Současná krize by nicméně mohla přispět k urychlení vzniku nové migrační a azylové politiky.

Schůzka s prezidentem

Večer Orbána přijme na zámku v Lánech prezident Zeman. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by spolu měli mluvit například o aktuální politické situaci. Zatímco Česko čekají volby již příští týden, v Maďarsku se budou konat za půl roku.

Na asi hodinové schůzce, které se zúčastní i zástupci maďarské a české delegace, budou řešit i otázky migrace, situaci ve Visegrádu, kam kromě ČR a Maďarska patří také Polsko a Slovensko, nebo blížící se české předsednictví EU. Jednou z hlavních českých priorit bude otázka integrace západního Balkánu, tedy sousedů Maďarska, do evropských struktur. Zeman s Orbánem by se mohli bavit také o zdražování energií nebo o stavbě maďarské jaderné elektrárny, na které Maďarsko spolupracuje s Ruskem.

Česká budoucnost jaderné energetiky by se mohla nést ve znamení malých reaktorů

Česká republika má vhodné podmínky pro výstavbu malých modulárních reaktorů, jestli na nich však založí budoucnost své jaderné energetiky zatím není jasné. Jisté nicméně je, že se Česko bez dalšího rozvoje jádra a nových projektů neobejde.