Britský přístup k e-cigaretám načrtává cestu, kterou by se mohla vydat i EU

© Pixabay

V Evropské unii probíhá intenzivní debata o tabákové legislativě, a to především okolo alternativ k běžnému kouření. Unie by se mohla inspirovat v Británii, kde se s e-cigaretami a podobnými výrobky počítá přímo ve vládní „protikuřácké“ strategii.

Evropská unie řeší, jak do budoucna přistupovat k tabákovým výrobkům a jejich alternativám, a to mimo jiné v kontextu nové strategie boje proti rakovině (Europe’s Beating Cancer Plan). Zásadní otázkou je, jestli se EU bude na elektronické cigarety, zahřívané tabákové výrobky a další produkty s tabákem či nikotinem dívat stejně, nebo odlišně než na klasické cigarety.

EU chce porazit rakovinu, investuje do prevence i výzkumu

Evropská komise dnes představila vůbec první dlouhodobý plán boje proti rakovině, na který chce z rozpočtu Evropské unie po vyhradit čtyři miliardy eur (přes 104 miliardy korun).

V tomto ohledu se diskutuje především o dvou konkrétních směrnicích. První se týká obecného přístupu k těmto výrobkům (Tobacco Products Directive, TPD), druhá pak jejich zdanění (Tobacco Excise Directive, TED). Na elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák se zatím vztahují méně přísná pravidla než na tradiční cigarety, a to i kvůli tomu, že zatím nereflektují vývoj a trendy v posledních letech.

Jednu z možných cest, jakou se vydat, prosazuje například francouzská europoslankyně Michèle Rivasiová (Greens/EFA), která sedí ve zvláštním výboru pro boj proti rakovině (BECA). Podle té by alternativy cigaret i přes svou nižší škodlivost neměly mít v nové evropské legislativě daňové výhody či další výjimky, a mělo by se k nim při tvorbě pravidel přistupovat se stejnou ostražitostí jako k cigaretám.

Konkrétně u elektronických cigaret argumentuje například tím, že zatím je k dispozici velice málo dat o účincích chemických přísad v kapalinách, které se používají jako jejich náplň. „Elektronická cigareta je nepochybně produktem, který může snížit rizika, ale není to všelék,“ uvedla Rivasiová v rozhovoru pro EURACTIV.com.

Britská cesta a globální ambice

Rozdílný přístup vzniká ve Spojeném království, které Evropskou unii opustilo, a značná část společné legislativy se ho tak už do budoucna nedotkne. Cíl je pro obě strany Lamanšského průlivu stejný – co nejvíce snížit počet kuřáků, a tím i závažných onemocnění. Jen v Evropě totiž může právě klasické kouření za přibližně čtvrtinu případů rakoviny. Britská vláda je nicméně na rozdíl od EU už rozhodnuta, že cestou ke snížení dopadů kouření je mimo jiné využití alternativ k cigaretám, a uzpůsobuje tak tomu i své plány a legislativu.

Letošní nezávislá odborná studie pro vládní agenturu Public Health England (PHE), která shrnula dostupná data k vapování (užívání elektronických cigaret), opět potvrzuje dřívější tvrzení agentury, že zdravotní rizika elektronických cigaret s obsahem nikotinu jsou o 95 % nižší než u klasických cigaret.

Britský přístup dobře demonstruje postoj nadstranického výboru pro vapování (APPG) v tamním Parlamentu. Jeho členové upozorňují na to, že Světová zdravotnická organizace (WHO) a řada dalších zemí neuznávají alternativní produkty jako méně škodlivé než cigarety, a zatím se zdá, že k nim chtějí do budoucna přistupovat jako k rovnocenným. Členové výboru proto vyzvali vládu, aby na klíčové podzimní konferenci pod taktovkou WHO, kde se bude řešit i budoucnost světové regulace alternativ k tabáku, odmítla jejich omezování u dospělých lidí. A pokud to bude nevyhnutelné a nepodaří se WHO přesvědčit, tak i snížit britský příspěvek této organizaci.

Úřady přistupují k závislým lidem krátkozrace, mohly by ušetřit miliardy, říká Jindřich Vobořil

Dopady kouření, alkoholu a drog řeší v Evropské komisi různá generální ředitelství, závislosti jsou však jeden spojený problém, říká odborník na drogovou problematiku Jindřich Vobořil. Ke změně má přispět i jeho think tank.

Pomoc při odvykání?

Další argument, který se zde objevuje, se týká odvykání kouření. Konkrétně tedy toho, že vapování může pomoct systematicky snížit počet kuřáků, a to skrze substituci – nahrazení jednoho produktu jiným. „Alternativní zařízení na dodávání nikotinu, jako jsou produkty pro vapování, mohou hrát zásadní roli při snižování enormní zdravotní zátěže způsobené kouřením cigaret,“ tvrdí PHE. To by se pak tím pádem mělo odrazit ve způsobu, jakým se elektronické cigarety regulují.

Výše zmíněná studie se ve velké míře soustředila právě na tuto oblast. Zjištění například ukazují, že v roce 2020 byly právě elektronické cigarety nejoblíbenějším nástrojem při odvykání kouření – sáhlo k nim 27 % kuřáků. „Nejlepší věc, kterou může kuřák udělat, je úplně přestat kouřit. Důkazy ukazují, že vaping je jednou z nejúčinnějších dostupných pomůcek na odvykání, a pomáhá přestat kouřit přibližně 50 000 kuřáků ročně,“ řekl John Newton, jeden ze sektorových ředitelů PHE.

Podle agentury je potřeba se více zaměřit na to, jak nejlépe komunikovat důkazy o relativní škodlivosti e-cigaret pro tradiční kuřáky, aby tak mohli zhodnotit všechny dostupné možnosti, jak přestat s kouřením úplně. Vyměnit cigarety za jejich elektronickou alternativu pomáhá ve Spojeném království už několik let dubnová kampaň nazvaná Vapril, nejrozsáhlejší svého druhu na světě.

Frakce Zelených v Evropském parlamentu si podle Rivasiové myslí, že pokud se má na elektronické cigarety nahlížet jako na substituční produkt nebo cestu, jak snižovat katastrofické dopady kouření, „musíme je považovat za zdravotnický nástroj stejně jako žvýkačky nebo náplasti považujeme za farmaceutické produkty“. Kterou cestou se EU vydá, by měly ukázat následující měsíce.

Brusel vyhlíží „beztabákovou generaci“. Chystá osvětovou kampaň i zdražení cigaret

Evropská komise chystá ambiciózní plán takzvané „beztabákové generace“. Za dvacet let si má podle něj na kontinentu zapálit cigaretu jen pět procent lidí. Od menšího počtu kuřáků si komise slibuje hlavně nižší výskyt rakoviny plic.