Británie neblokuje vývoz vakcín, reaguje britský premiér Johnson na tvrzení předsedy Evropské rady

© EPA-EFE/JESSICA TAYLOR

Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl úterní tvrzení předsedy Evropské rady Charlese Michela, že Británie zablokovala vývoz v zemi vyrobených vakcín proti covidu-19. Dodal rovněž, že jeho vláda se staví „proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho podobách“, napsala agentura Reuters.

„Nezablokovali jsme vývoz jediné vakcíny proti covidu-19 či složky vakcíny,“ řekl britský premiér Johnson v parlamentu s tím, že chce „opravit“ některé Michelovy dřívější výroky. „Pandemie nás postavila na stejnou stranu v boji za globální zdraví, stojíme proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho formách,“ dodal.

Michel v úterním vyjádření kritizoval Británii a Spojené státy za to, že podle něj zavedly zákaz vývozu vakcín či jejich součástí. Britská vláda však jeho tvrzení okamžitě odmítla. Michel následně na twitteru napsal, že bude rád, pokud reakce Londýna povede k větší transparentnosti a zvýšení vývozu do EU i třetích zemí.

Británie si dnes ráno kvůli incidentu předvolala vysoce postavenou diplomatku EU v Londýně Nicole Mannionovou a šéf britské diplomacie Dominic Raab napsal Michelovi protestní dopis, uvedla agentura AFP.

Roztržka je součástí širšího diplomatického sporu mezi Británií a EU poté, co Spojené království evropský blok opustilo a po dlouhých neshodách uzavřelo smlouvu o vzájemných obchodních vztazích, jež platí od začátku roku. Dohoda nyní čeká na ratifikaci Evropského parlamentu.

Londýn čeká na ratifikaci obchodní dohody ze strany EU. Europoslanci získali dva měsíce navíc

Zdlouhavá ratifikace, prohlubující se důsledky brexitu i výměna klíčových postů. To vše a mnohem víc přinesly předchozí týdny do nových vztahů EU se Spojeným královstvím.

Spor se nejprve vyhrotil v lednu, kdy EU chtěla zavést hraniční kontroly na hranicích s Irskem, jejichž cílem bylo zabránit dodávkám vakcín do Británie. Proti kroku hlasitě protestoval Londýn, Dublin, i vedení Severního Irska a EU od opatření rychle upustila.

Vzájemné vztahy pošramotilo rovněž oznámení Británie z minulého týdne, že až do začátku října prodloužila ochrannou lhůtu pro kontroly některých potravin a zemědělských produktů směřujících do Severního Irska. S tím nesouhlasí EU, podle níž se jedná o jednostranné porušení předloni schválené dohody o odchodu Británie z bloku.

Britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis dnes rozhodnutí Británie v této věci bránil s tím, že bylo v souladu s dohodou a nutné k zajištění dostatečných dodávek do supermarketů. „Bylo důležité pro stabilitu, pro obyvatele Severního Irska, pro budoucnost (severoirského) protokolu, abychom se nedostali do situace, kdy kvůli tomu, jak se věci zavádí, budeme mít možná za pár týdnů znovu prázdné regály,“ řekl v parlamentu.

Přešlap Komise vůči Severnímu Irsku se nevyplácí. Británie volá po revizi vztahů s EU

Británie včera vyzvala k „restartu“ vztahů s Evropskou unií a „zpřesnění“ brexitové dohody ohledně Severního Irska. Uvedla, že důvěru ve vztazích narušil nedávný nerealizovaný záměr Bruselu zakázat vývoz covidových vakcín mimo EU.