Bělorusko chce vést dialog se zahraničím, tvrdí tamní ministr

© EPA

Běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej dnes uvedl, že Minsk je připraven vést „konstruktivní a objektivní dialog“ se zahraničními partnery o situaci po prezidentských volbách. Informuje o tom agentura Belta. Vůli k dialogu se zahraničními představiteli Makej vyjádřil při telefonickém rozhovoru se svým švýcarským protějškem Ignaziem Cassisem.

Policejní násilí a rozsáhlé zatýkání lidí, kteří protestují proti výsledku voleb, jež považují za zmanipulované, odsoudila řada zahraničních politických představitelů i zastánců lidských práv. Podle oficiálních výsledků svůj mandát s převahou obhájil Alexandr Lukašenko. Ten se drží u moci už od roku 1994.

Běloruské prezidentské volby se musí opakovat, prohlásil Babiš

Premiér Babiš po dohodě s polským premiérem Morawieckým požádal představitele EU o urgentní svolání videokonference Evropské rady k situaci v Bělorusku. Tamní režim násilně potlačuje protesty proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. Ty se podle Babiše musí opakovat.

Oznámení ministra zahraničí přichází poté, co běloruské úřady začaly ve čtvrtek večer propouštět zadržené demonstranty z vazby. Podle agentury AP bylo zatím propuštěno asi 1000 lidí. Celkem bylo podle běloruských úřadů v průběhu protestů zatčeno zhruba 6700 osob.

Na internetu se však množí obrázky i videa dokumentující tvrdé zacházení se zadrženými. Organizace Amnesty International uvedla, že řadu zadržených policisté ve vězení svlékli do naha, bili je a vyhrožovali jim znásilněním.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes mají rozhodnout o případném uvalení sankcí vůči Lukašenkovu režimu. Zatímco některé státy v čele s Německem, které teď Unii předsedá, vyzývají k tvrdšímu postupu, například Maďarsko nabádá k opatrnosti a dialogu. K přijetí postihů je potřeba jednohlasného rozhodnutí všech unijních zemí. Pro uvalení sankcí se před začátkem schůze na Twitteru vyjádřila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.