Babiš a další premiéři tlačili na rychlé schválení vakcíny AstraZeneca, agentura EMA politickému vlivu odolává

© EPA

Čtveřice premiérů chtěla ústy Evropské rady zatlačit na rychlejší schválení vakcíny proti covid-19 od společnosti AstraZeneca. V závěrech zasedání se však jejich apel na Evropskou lékovou agenturu (EMA) nepromítl.

Řada premiérů již několik týdnů vyzývá Evropskou lékovou agenturu (EMA), aby co nejdříve schválila vakcínu proti covid-19 od společnosti AstraZeneca. Mezi nimi je i český premiér Andrej Babiš. Ten spolu s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem před včerejší videokonferencí lídrů EU žádal předsedu Evropské rady Charlese Michela o vyslání „silného signálu“ směrem k agentuře kvůli schválení vakcíny AstraZeneca.

V ústních závěrech videokonference Evropské rady, které nemají takovou váhu jako závěry klasického osobního jednání premiérů, se však apel na agenturu EMA nakonec neobjevil.

Agentura je totiž nezávislým odborným orgánem, který by neměl podléhat politickému tlaku. Ke schválení vakcíny AstraZeneca tak dojde až poté, co ji agentura podrobně posoudí, uzná ji za bezpečnou a vyřeší s výrobcem veškeré podrobnosti. Očekává se, že EMA by mohla schválit vakcínu od britské společnosti do konce ledna.

Komise by podle europoslanců měla vyložit vakcinační karty na stůl. Veřejnost by měla znát detaily smluv s výrobci

Komise musí zveřejnit smlouvy s výrobci vakcín proti covidu-19 a snažit se předejít hrozícím prodlevám v jejich distribuci. Státy EU by naproti tomu neměly jednat na vlastní pěst, ale spíše usilovat o co nejrychlejší zavedení společného očkovacího pasu.

Před horlivým přístupem některých svých kolegů varoval například nizozemských premiér Mark Rutte. Podle něj je pro úspěch očkovacích kampaní velice důležité, aby byla vakcína schválena na základě „pečlivé odborné debaty, bez politického nátlaku“.

Lídři se shodli pouze na tom, že tempo očkování, včetně samotné distribuce vakcín, se musí zrychlit.

Vyslali také jasný vzkaz farmaceutickým společnostem, které podle nich musí respektovat své závazky ohledně distribuce očkovacích dávek. Týká se to především společnosti Pfizer-BioNTech. Výrobce první schválené vakcíny totiž minulý týden oznámil snížení plánovaných dodávek vakcín kvůli tomu, že provádí úpravy svých výrobních kapacit. Do konce března by se ale měly dodávky opět navýšit.

Očkovací pasy ano, ale jejich využití je otázkou

Tématem setkání byly také evropské očkovací pasy, které prosazuje především řecký premiér Mitsotakis. Mezi premiéry sice panuje shoda nad jejich vytvořením, nikoli však na tom, jaké výhody by měli naočkovaným lidem poskytovat. Řecko usiluje o to, aby díky očkovacím pasům mohli lidé bez omezení cestovat, což by mohlo oživit řecký turistický ruch. Další lídři EU, jako například rumunský prezident Klaus Iohannis, jsou však k takovému návrhu zatím skeptičtí.

„Způsob využití očkovacích certifikátů musí být podrobně posouzen. Máme tu několik dosud neznámých proměnných,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Otázkou nadále zůstává, zda očkování zabraňuje šíření viru nebo jak dlouho je vakcína účinná.

Komplikace pro cestovatele

Premiéři pak vyzvali k zachování otevřených hranic, ale pouze pro obchodní dopravu a služby. Týkat by se to mělo i pendlerů. Zároveň vyzvali k tomu, aby lidé omezili cestování po Evropě pouze na nezbytně nutné cesty, a to zejména z tzv. tmavě červených zón. Do ní by se měla řadit i Česká republika, která nyní patří k nejzasaženějším státům Evropy.

Podrobnosti ohledně nových pravidel pro cestování v rámci EU představí Evropská komise v pondělí.

The Capitals: Belgie zvažuje zákaz cestování, které není nezbytné

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.