AstraZeneca možná nesplní své závazky ani do poloviny tohoto roku. Dodá zřejmě o polovinu méně dávek vakcín

© EPA-EFE/NEIL HALL 2021

Farmaceutická společnost AstraZeneca doručí do Evropské unie ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19. Podle agentury Reuters to společnost sdělila unijním činitelům. AstraZeneca zprávu nepopřela, v úterý večer však prohlásila, že usiluje o zvýšení výrobních kapacit, aby stihla doručit slíbených 180 milionů dávek.

AstraZeneca měla problémy s dodávkami již v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle Reuters by nové zprávy o zpoždění distribuce mohly ohrozit cíl EU, kterým je naočkovat 70 procent populace do konce léta.

Mluvčí EU ale uvedl, že blok má dostatečné množství dávek ke splnění vytyčených očkovacích cílů i v případě, že AstraZeneca skutečně svůj závazek ve druhém čtvrtletí nedodrží.

Spor EU a AstraZeneca o dodávky vakcín: Podle šéfa firmy uzavřela EU kontrakty pozdě

Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín pokračuje. Podle šéfa společnosti Soriota má EU potíže s dodávkami vakcín ve srovnání s Británií, protože uzavřela kontrakty o tři měsíce později než Londýn.

Kalkulace dodávek

Zdroj z EU řekl Reuters, že britsko-švédská firma Unii při uzavřených schůzkách sdělila, že ve druhém čtvrtletí doručí méně než 90 milionů dávek. Podle uniklé smlouvy mezi firmou AstraZeneca a evropskou sedmadvacítkou se přitom firma zavázala, že jich za toto období doručí dvakrát tolik.

Mluvčí firmy AstraZeneca nejprve Reuters sdělil, že doufá, že bude společnost schopna dodávky přiblížit závazkům plynoucím ze smlouvy s EU. Později firma v prohlášení, uvedla, že „pracuje na zvýšení produktivity ve svém dodavatelském řetězci (…), aby se podařilo dosáhnout doručení 180 milionů dávek do EU v druhém čtvrtletí“. O tuto informaci se v průběhu noci opřel i server Politico, který tak původní zprávu o menších dodávkách vakcíny vyvrátil.

Evropská komise na dotaz Radiožurnálu informaci „odmítla potvrdil“, napsal na Twitteru bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.

Komise zveřejnila smlouvu se společností AstraZeneca, klíčové pasáže zůstávají tajné

Evropská komise dnes po dohodě s firmou AstraZeneca zveřejnila smlouvu na nákup vakcín proti covidu-19, o jejíž vyznění se obě strany v posledních dnech přou. Většinu klíčových pasáží kontraktu stanovujících termíny dodávek či ceny však společnost ponechala v utajení.

Unijní zdroje agentuře Reuters sdělily, že AstraZeneca doručí do EU za první čtvrtletí asi 40 milionů dávek, což je méně než polovina slíbených 90 milionů. Kolem 30 milionů dávek měla firma doručit již na konci loňského roku, z těch však nedoručila žádné, protože její preparát v té době nebyl schválen evropskými regulačními úřady.

AstraZeneca tak podle současných vyhlídek může doručit do konce června do EU asi 130 milionů dávek, tedy znatelně méně, než původně slíbených 300 milionů.

Rychlost vs. nedostatek kapacit

Farmaceutické společnosti loni vyvinuly vakcíny proti covidu-19 v rekordním čase, nyní se však mnohé z nich potýkají s problémy při masivní výrobě preparátů. Za zpožděním dodávek stojí složité výrobní postupy, omezené výrobní kapacity, či problémy při dodávkách jednotlivých složek, z nichž se vakcíny připravují.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1364113010118123521

Německo podle dokumentů tamního ministerstva zdravotnictví očekává, že AstraZeneca dožene zpožděné dodávky do konce třetího čtvrtletí letošního roku. Unijní zdroje agentury Reuters však tvrdí, že se takový výhled zdá nerealistický vzhledem k tomu, že není jasné, odkud by firma všechny „chybějící“ dávky vzala.

AstraZeneca podle uniklé smlouvy s EU vyrábí své vakcíny pro evropský blok ve dvou továrnách v Británii, jedné v Belgii a jedné v Nizozemsku. Dávky z Británie však nyní nevyváží za hranice kvůli separátní dohodě s Londýnem. Firma však podle Reuters EU slíbila, že jí doručí také některé dávky ze svého globálního dodavatelského řetězce, včetně továren v Indii a ve Spojených státech.

The Capitals: Musíme podpořit evropskou výrobu vakcín, volá skupina premiérů

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.