70 procent dospělých v EU je plně naočkovaných, uvedla Evropská komise

© Pixabay

Sedmdesát procent dospělých obyvatel Evropské unie je kompletně naočkováno proti covidu-19. Uvedla to dnes Evropská komise, jejímž cílem bylo v rámci společné distribuce vakcín dosáhnout této mety do konce léta. Plně chráněno očkováním je nyní podle Komise 256 milionů ze zhruba 450 milionů obyvatel zemí evropského bloku.

Především vinou nedostatku očkovacích látek v prvních měsících roku EU výrazně zaostávala za Británií či Spojenými státy. Postupně se jí však podařilo rozdíly snížit. Zatímco Británie již 70procentní hranici překročila, v USA tempo očkování polevilo a unie je předstihla.

„Strategie společného postupu EU se vyplácí a staví unii do popředí světového boje proti covidu-19. Ale pandemie neskončila. Potřebujeme více,“ prohlásila dnes šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.

Situace v jednotlivých členských zemích sedmadvacítky se přitom velmi liší. Zatímco Malta v čele statistiky Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) plně očkovala přes 90 procent obyvatel a řada zemí západní či jižní Evropy je výrazně nad 70 procenty, Bulharsko má kompletně naočkovanou pouze pětinu obyvatel. Česko je mírně pod unijním průměrem se zhruba 63 procenty.

Každý pes, jiná ves. Vyznat se v cestovních opatřeních je stále problém, očkovaní mají výhodu

Cestování po Evropě si stále žádá pečlivé nastudování protikoronavirových podmínek, které se v jednotlivých zemích mohou dost lišit. Jedno je ale jasné – očkovaní lidé mají život o něco jednodušší.