Agentura EU schvaluje vakcíny v maximálním tempu, říká ředitelka Ústavu pro kontrolu léčiv Storová

Irena Storová © SÚKL

Na unijním povolování vakcín proti covidu se podílí i čeští vědci, říká ředitelka SÚKL Irena Storová. Vakcíny jsou k dispozici rychleji, než se čekalo.

EU je kritizována za nedostatečné dodávky vakcín členským státům i jejich pomalé schvalování Evropskou lékovou agenturou (EMA). Je EMA pomalá?

Ne, já naopak to tempo považuji za zcela maximální. Když jsme se ještě loni na podzim v odborných kruzích bavili o tom, kdy by mohly být povoleny první vakcíny, tak ty nejodvážnější odhady byly, že by tak jedna vakcína mohla být v prvním čtvrtletí tohoto roku.

V tuto chvíli tu máme už tři povolené vakcíny proti covidu-19 a několik dalších se schvaluje. Tohle nečekali ani největší optimisté. Všichni však dnes děláme vše pro to, aby tady vakcíny byly co nejdříve a aby jich bylo co nejvíce.

Někdy se kritizuje, že jsme jako Unie nevsadili všechno na vakcínu Pfizer. Ale s tou se přece příliš nepočítalo?

Ještě na podzim všichni, celá Evropa a snad celý svět, očekávali, že první vakcínou bude AstraZeneca, která nakonec je až třetí v pořadí. To sotva kdo odhadoval.

Vakcíny pro EU schvaluje již zmíněná EMA. Podílí se na celounijním schvalování vakcín nějak i pracovníci vašeho SÚKL?

Na činnosti EMA se podílí všechny národní lékové agentury. Každý se zapojuje podle svých možností. My jsme agentura, která patří v rámci Unie k těm větším. V rámci EMA je hned několik týmů, které se zabývají posuzováním vakcín. Ty jsou každý z různých členských států EU. Pak jsou tam expertní týmy a kolem patnácti různých výborů, kde jsou další zástupci unijních zemí. My do všech výborů vysíláme zástupce SÚKL.

Celý rozhovor si můžete přečíst na Deník.cz >>>

Deník je partnerským médiem serveru EURACTIV.cz a zároveň nejčtenějším deníkem v Česku, který čte 2,2 milionu Čechů. Server Deník.cz je také v trojici nejčtenějších zpravodajských webů v ČR. Unikátnost obou spočívá v desítkách regionálních mutací, které přinášejí zprávy i na úrovni okresů. Vedle toho Deník již dva roky přináší v rubrice „Evropa pro Čechy“ přehled o dění v Evropské unii a jeho dopadu na život v Česku.