Výprava Evropanů na kometu přes potíže splnila účel

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Zmínka o vypuštění nové družice dnes asi stěží vyvolá větší emocionální odezvu. Nedávná výprava na kometu je ovšem trochu jiná káva. Zajímavá je nejen kvůli tomu, že je to poprvé, co na nějaké kometě přistála sonda vyslaná lidmi, ale také proto, že se jedná o projekt Evropské vesmírné agentury (ESA), stojící dosud tak trochu ve stínu NASA. Jejím členem je od roku 2008 i Česká republika.

Od doby, kdy lidé se zatajeným dechem pozorovali pohybující se svítící bod na noční obloze, který byl první umělou družicí planety Země, uplynulo více než půl století. Sputnik se stal symbolem nové éry dobývání kosmu a ztělesňoval něco, co do té doby patřilo jen do říše fantazie. Odstartoval i takzvaný vesmírný závod mezi USA a tehdejším Sovětským svazem, jehož vyvrcholením bylo přistání člověka na Měsíci o dekádu později.

Tento malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo je mnohými chápán jako vzepjetí, jež se už neopakovalo. Oproti tomu se ale odehrálo velmi mnoho misí, jež snad nejsou tolik vzrušující pro milovníky sci-fi, ale přispívají daleko větší měrou k poznávání vesmíru a rozvoji technologií.

Ve stínu velmocí

Vzhledem k obrovským výdajům potřebným na kosmický program se do něj v průkopnických padesátých a šedesátých letech mohly pustit pouze země, které si to mohly dovolit, tedy Sovětský svaz a Spojené státy. Evropští vědci si tehdy uvědomovali, že jedině společný mezinárodní projekt má šanci na to, aby mohl s oběma velmojiných, cemi soupeřit. A tak už pár měsíců po prvním Sputniku začaly v evropské vědecké komunitě diskuze o podobě možné budoucí spolupráce.

Počátkem šedesátých let se osm zemí západní Evropy dohodlo na založení dvou organizací: Evropské organizace pro vývoj startovacích zařízení (ELDO) a Evropské organizace pro výzkum vesmíru (ESRO). Obě organizace se v roce 1975 sloučily pod názvem Evropská vesmírná agentura.

Celý komentář najdete na webu E15.cz.