Obchodní dohodu EU-USA komplikují pravidla o ochraně investorů

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

Jan Charvát.

Na konci roku 2014 mají skončit jednání o zóně volného obchodu mezi EU a USA. Evropská unie a Spojené státy přitom začaly o zóně volného obchodu jednat před půl rokem s cílem prolomit zásadní bariéry ve vzájemném obchodu. Oběma klíčovým ekonomikám by dohoda měla pomoci k hospodářskému růstu.

Podle odhadů by měla do Evropy přinést 400 tisíc nových pracovních míst. Byznys mezi EU a USA nyní tvoří skoro třetinu světového obchodu a obě oblasti jsou hlavními světovými ekonomickými hráči. Vzájemná obchodní výměna dosahuje až dvou miliard eur denně. Zejména Spojeným státům přinese dohoda – zkráceně zvaná TTIP – přístup na obrovský evropský trh, který se tomu americkému stále nemůže rovnat.

22. ledna média zaznamenala zprávu, že Evropská komise důležitá jednání částečně pozastavila. Důvodem byla kontroverzní ustanovení o ochraně investorů. Objevily se obavy z nedostatků v navrhovaných investičních pravidlech, kvůli kterým by vlády mohly čelit vážným žalobám ze strany nadnárodních podniků. Přílišný stupeň ochrany investorů by mohl EU uškodit, státy by mohly často vyplácet rozsáhlé odškodné. Dohoda totiž poskytuje určitý stupeň záruky pro investory a zaručuje jim fórum, k němuž budou moci v případě ohrožení svých investic žalobu o náhradu škody podat.

V některých případech může ze strany nadnárodních firem docházet i ke zneužívání obchodní smlouvy, zdůraznil například v diskusi britského deníku Guardian George Monbiot. Evropská komise chce o tomto tématu dál veřejně diskutovat. Obava z přílišného vlivu nadnárodních firem ale trvá.

Debata v Česku chybí

Ze strany evropských neziskových organizací také například zaznívají obavy o příliv nekvalitních potravin napěchovaných chemickými přísadami, nebo o snadnější pronikání geneticky modifikovaných potravin do Unie. EU se zatím snaží tyto obavy potlačit důrazem na rozvinutý systém spotřebitelských práv. Legislativa by se tedy zatím upravovat neměla.

V České republice podobná debata o možných rizicích ze strany amerických výrobků vůbec neprobíhá, nebo jen velmi okrajově. Důvodem je zřejmě fakt, že potraviny v Česku pocházejí v drtivé většině (asi z 85 procent) z Evropy, a to hlavně z Německa, Polska nebo Slovenska.

USA jsou pro českou ekonomiku významným vývozním teritoriem, druhým nejdůležitějším po EU. Pro evropské a potažmo i české firmy by mohla dohoda zpřístupnit americké veřejné zakázky.

České firmy budou na případné dohodě také profitovat. Spojené státy jsou pro českou ekonomiku významným vývozním teritoriem, druhým nejdůležitějším po Evropské unii. Pro evropské a potažmo i české firmy by mohla dohoda zpřístupnit americké veřejné zakázky. Proslulá doktrína „Buy American“ totiž určuje, aby se výběrových řízení účastnily firmy přednostně z USA.

Z uvolnění podmínek by mohly těžit například firmy z oblasti strojírenství či letectví. Společnosti ze všech oborů by pak mohly profitovat ze zkrácení procesu celního odbavování, Naděje, že například levné zboží z amerických e-shopů bude putovat do Česka kratší dobu, se ovšem zatím ukazuje jako lichá.

Kdo bude profitovat?

Názory na to, pro koho je dohoda TTIP výhodná, se liší. Evropské výrobce by mohla přivést na americký zemědělský trh. Z EU se do USA vyváží především dražší potravinové výrobky, jako jsou alkoholické nápoje, víno, pivo či sýry, šunka nebo čokoláda. Za současných podmínek je prodej některých evropských potravin, jako jsou např. jablka a sýry, na americkém trhu zakázán. Na jiné se vztahuje vysoké clo.  

TTIP by mohla přinést důležité hospodářské oživení po proběhlé krizi, která drtivě zasáhla EU i USA.  Zvýšila by také schopnost konkurovat asijským ekonomikám.

Pro evropské automobilky bude velmi důležitá kapitola exportu aut s nejnovějšími technologiemi, o které je v USA zájem. Pro Spojené státy ale může být dohoda podle některých studií výhodnější, než pro Evropu.

Jednání o klíčové oblasti cel budou pokračovat v půlce února ve Washingtonu, na jednání také naváže summit EU-USA v Bruselu 26. března toho roku. Jak dlouho budou jednání trvat, se nedá přesně říci. Původní odhad v létě minulého roku byl nejméně 18 měsíců. Jisté ale je, že by dohoda TTIP mohla přinést důležité hospodářské oživení po proběhlé krizi, která drtivě zasáhla Evropskou unii i Spojené státy.  Zvýšila by také schopnost konkurovat asijským ekonomikám, které hrají ve světovém měřítku stále důležitější roli.

Autor je redaktorem Českého rozhlasu.