Na cestě k transatlantické zóně volného obchodu

UPOZORNĚNÍ: Názor autora/autorů se nemusí shodovat s názorem redakce EurActiv.cz

zdroj: Rada EU.

Členské státy Evropské unie daly včera v Lucemburku Evropské komisi zelenou k vyjednávání zóny volného obchodu se Spojenými státy. Ve změti informací, které se k nám každý den z Unie valí, se jedná o zprávu historického významu. Komentátoři často transatlantickou zónu volného obchodu (TAFTA) přirovnávají k ekonomickému NATO.

O reálné možnosti uzavření zóny volného obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy se po dvou letech příprav nahlas mluví od Obamovy únorové zprávy o stavu Unie, kdy oznámil zahájení vyjednávání s EU. Unijní představitelé bezprostředně poté ústy předsedy Komise Barrosa a eurokomisaře pro obchod De Guchta potvrdili záměr uzavřít dohodu o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) už do roku 2015. Podruhé zvolený Obama i Barroso, který ve vedení Evropské komise končí, by tak svoje politické kariéry uzavřeli ve velkém stylu.

Na konci května posvětil zahájení vyjednávání s USA Evropský parlament a čekalo se na červnovou Radu, která právě včera udělila Komisi mandát k jednání. Bod za úspěch si připisuje i končící irské předsednictví. Z mandátu byly prozatím vyjmuty audiovizuální služby, což znamená malé vítězství Francie a jisté uklidnění těch, kteří se obávali srážky evropského a amerického filmového průmyslu, jež by vedla – prý – ke „konci evropské kultury“.

Proč je transatlantická zóna volného obchodu tak důležitá? Očekává se, že podíl budoucí zóny volného obchodu na světovém HDP může být více než 50 %, což nemá v historii obdoby. Evropský HDP by se měl zvýšit o 0,5 %, tedy ročně o 86 miliard eur (optimističtější varianty dokonce hovoří o procentním růstu). EU i USA si od jejího uzavření slibují povzbuzení ekonomického růstu, nová pracovní místa a zvýšení konkurenceschopnosti obou ekonomik. Analýzy předpokládají, že Unie na dohodě každoročně vydělá až 119 miliard eur, Spojené státy potom 95 miliard eur. Politici rádi zdůrazňují, že nic z toho nebude evropské domácnosti stát ani euro. 

Debaty o budoucnosti transatlantické zóny volného obchodu se v EU prozatím nesly spíše na politické úrovni. Výjimkou byl například bratislavský Globsec 2013, kde Zbigniew Brzezinski prohlásil, že euro-americká obchodní dohoda může představovat způsob, jakým Západ vyváží rostoucí vliv Číny. Zóna volného obchodu bude mít zásadní strategický význam i pro Českou republiku, která je pro svou otevřenou a exportně orientovanou ekonomiku dlouhodobým zastáncem liberalizace světového obchodu.

Hlubší diskuzi proto v Česku jako vůbec první otevírá Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), která pořádá na toto téma v úterý 25. června 2013 v Praze mezinárodní konferenci. Na akci vystoupí nejen přední politici a diplomaté z USA, EU i ČR, ale zejména celá řada expertů z Evropské unie i Spojených států. Ti kriticky zhodnotí výše uvedená očekávání a poukáží na problematická místa, se kterými se budou muset vyjednavači vypořádat. Nejčastěji se uvádí otázky odstranění netarifních bariér, ochrany duševního vlastnictví a samozřejmě zemědělství (nejen co se týče evropských dotací, ale třeba i geneticky upravovaných potravin).

Využijte tuto šanci získat aktuální informace z první ruky a registrujte se bezplatně zde. Pro mimopražské bude k dispozici přímý přenos nejen na webu AMO, ale i na tomto na blogu. Těšíme se na vaši osobní nebo virtuální účast.