WikiLeaks nabízí 100 tisíc dolarů za podrobnosti k TTIP. Přispěl i Varufakis

WikiLeaks, Julian Assange; zdroj: Shutterstock; autor: haak78

Organizace WikiLeaks vyhlásila sbírku na odměnu pro toho, kdo přinese podrobnosti k jednáním o obchodní dohodě mezi EU a USA. Do projektu se zapojil i bývalý řecký ministr financí Varufakis. Evropská komise řadu dokumentů k TTIP zveřejnila, veřejnost chce ale podle WikiLeaks všechny informace.

Nezisková mediální organizace WikiLeaks vypsala odměnu 100 tisíc dolarů tomu, kdo zveřejní podrobnosti k dojednávané obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

Včera vyhlásila veřejnou sbírku, do které může přispět každý, kdo chce projekt podpořit. Dnes před polednem už bylo vybráno více než 44 tisíc dolarů od více než tisíce přispěvatelů.

Do sbírky se rozhodly zapojit i některé známé osobnosti. Je mezi nimi bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis, britská módní návrhářka Vivienne Westwoodová nebo šéfredaktor WikiLeaks Julian Assange, který se v současnosti skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Brání se totiž vydání do Švédska, kde může být stíhán za sexuální obtěžování a znásilnění. Podle Assangeových zastánců je obvinění zástěrkou pro snahy některých politických sil o jeho zneškodnění.

WikiLeaks na sebe upozornily v roce 2010, kdy zveřejnily více než 700 tisíc tajných dokumentů americké vlády.

Na USA a EU se kvůli Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) snáší kritika kvůli transparentnosti.

Na rozdíl od jednání o obchodních dohodách, které vedla EU v minulosti, se Evropská komise rozhodla řadu dokumentů týkajících se TTIP zveřejnit. Zde je například shrnutí z desátého vyjednávacího kola, které proběhlo v červenci.

Protože má ale jít o historicky největší dohodu o volném obchodu, vzbuzuje pozornost i nadále. Na jaře například proběhla Evropou vlna protestů, na kterých se lidé vyslovovali za zastavení vyjednávacího procesu.

Odpůrci TTIP v EU upozorňují zejména na možný tlak na snižování evropských standardů v ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. Kontroverze vznikly také kolem mechanismu urovnávání sporů mezi investory a státy.

„Dojednávaná dohoda TTIP je vyjednavači nadále přísně střežena a privilegovaný přístup k ní mají velké korporace. Veřejnost si ji přečíst nemůže,“ vysvětluje organizace WikiLeaks svou iniciativu.

Už v červnu vyhlásila podobnou sbírku v souvislosti s další velkou obchodní dohodou – Transpacifickým partnerstvím (TPP) dojednávaným mezi USA a dalšími jedenácti zeměmi v oblasti Tichého oceánu.

Autor: Adéla Denková s využitím EurActiv.com