Vláda jedná o zákonu o občanství, neziskovky nešetří kritikou

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: BrandonSigma.

Ministerstvo vnitra dnes předložilo vládě novelu zákona o státním občanství. Ta by měla například zavést možnost dvojího občanství, či zmírnit podmínky pro získání českého občanství pro obyvatele Evropské unie. Podle neziskových organizací jsou však některé formulace projednávaného návrhu „příliš vágní“ a zákon jako takový by mohl cizincům zisk českého občanství ještě více zkomplikovat.

Vláda má dnes (3. října) na programu projednávání návrhu Ministerstva vnitra, který upravuje udělování a pozbývání státního občanství.

Cílem novely zákona je například pomoci českým exulantům a jejich potomkům, kteří se podle návrhu Ministerstva vnitra při žádosti o české občanství nebudou muset vzdát svého dosavadního občanství, ani mít pobyt na území Česka.

Nová právní úprava přináší také zjednodušení nabytí občanství osobám, které pozbyly české nebo československé občanství mezi lety 1948 až 1990.

Slovákům se podmínky zpřísní

Zákon také zkracuje obyvatelům států Evropské unie, Švýcarska, Norska, Lichtenštejnska a Islandu požadovanou dobu, po kterou musí mít v ČR povolený trvalý pobyt, aby občanství získali, z pěti let na tři.

Do skupiny těchto států bude nově zařazeno i Slovensko, pro které ale novela zákona znamená zpřísnění dosavadních podmínek. Doteď totiž platilo ustanovení, podle kterého někteří Slováci, kteří dlouhodobě žili v ČR, získali občanství za jednodušších podmínek.

Podle představ Ministerstva vnitra by měla novela zákona vstoupit v platnost v lednu 2014.

Neziskovky: nepřidělávejme žadatelům další překážky

Podle některých neziskových organizací však novela zákona o státním občanství přinese žadatelům spíše potíže. Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty a Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva novému zákonu vyčítá některé jeho „vágní formulace“ a přílišné zpřísnění podmínek pro udělování státního občanství, mezi které řadí omezování soudního přezkumu rozhodnutí, prodloužení lhůty k rozhodnutí ze současných 90 dnů na dvojnásobek nebo zavedení povinnosti některých dětí ze smíšených rodin předkládat testy DNA na otcovství.

Podle vyjádření těchto organizací cizinci sami označují již současný stav za netransparentní a bojí se o občanství žádat. „Každé takové utajené a neprůhledné prostředí, byť zdůvodňované státní suverenitou, je vždy i rizikem korupčním,“ vysvětluje Pavel Čižinský z Poradny pro občanství.

Tyto nevládní organizace proto v otevřeném dopise vyzvaly vládu, aby ze zákona vypustila ty  pasáže, které podle jejich slov dávají úředníkům Ministerstva vnitra „nepřiměřenou moc nad cizinci a cizincům naopak jen povinnosti a nejistotu“.

 „Česká republika je již dnes nejpřísnějším státem EU ohledně udělování občanství cizincům a nový zákon má dát úředníkům ještě více moci nad cizinci,“ uvádí ve společném prohlášení zmíněné neziskové organizace.