V podpoře technických oborů by ČR mohla více spolupracovat se SRN, říká ministr Kuba

Kružítko

Dobré zkušenosti se systémem duálního vzdělávání v Německu by mohly prospět i České republice, která se chce zaměřovat na větší podporu technického vzdělávání. Shodli se na tom český ministr průmyslu Martin Kuba a jeho německý protějšek Philipp Rösler. Některé konkrétní kroky k podpoře technických oborů už česká vláda navrhla. Na setkání se zástupci průmyslu a vysokých škol to připomněl i ministr školství Petr Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) se v úterý (7. května) setkal s německým spolkovým ministrem hospodářství a technologie Philippem Röslerem (FDP). Jedním z témat jejich schůzky byla podpora technického vzdělávání v České republice.

Německé firmy působící v ČR patří dlouhodobě mezi důležité hráče, kteří volají po lepší spolupráci podniků a středních odborných škol a učilišť. Podle ministra Kuby by v této oblasti mohla Česká republika s Německem úžeji spolupracovat.

„Potřebujeme technicky vzdělané odborníky, na kterých je naše ekonomika prostřednictvím českého průmyslu závislá. Výsledky, kterých dosahuje Německo v oblasti duálního vzdělávání a podpory technických oborů, nás zajímají,“ řekl na setkání se svým německým protějškem.

Připomněl tak zájem české strany o rozvoj tzv. duálního vzdělávání, se kterým má dobré zkušenosti například právě Německo. Podstata systému spočívá v blízké spolupráci škol, státu a podniků. Stát a odborné školy odpovídají za teoretickou výuku, ekonomická sféra pak zajišťuje praktickou složku (EurActiv 7.12.2012).

Úspěchy duálního systému považuje ministr Kuba podle svých slov za jeden z klíčových důvodů, proč je nezaměstnanost mladých lidí v Německu na nepoměrně nižší úrovni ve srovnání s některými dalšími evropskými zeměmi. Se spolkovým ministrem Röslerem se proto shodl na možnostech dalšího přílivu investic do Česka právě v souvislosti s podporou duálního vzdělávání.

Podpora v zákonech

Podporu technického vzdělávání a spolupráce škol s podniky však přirozeně požadují i české firmy. V úterý se proto uskutečnilo také setkání ministra průmyslu a ministra školství se zástupci Fóra průmysl a vysokých škol, na kterém se hovořilo o konkrétních opatřeních, která mají technické vzdělávání podpořit.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala (bezpartijní) připomněl, že podpora technických a přírodovědných oborů patří mezi hlavní priority, na které se jeho rezort zaměřuje (EurActiv 5.2.2013).

„Naše děti mají problémy s matematikou i technickými předměty, což má následně dopad na strukturu studia, výběr povolání i na úspěšnost České republiky na globálních trzích,“ zdůraznil při setkání.

„V rámci posílení konkurenceschopnosti naší ekonomiky je třeba, aby zaměstnavatelé hráli ve vzdělávání větší roli a stát jim k tomu připravil podmínky,“ dodal také ministr Kuba. Ten připomněl, že vláda minulý měsíc schválila novelu zákona o daních z příjmu, která má motivovat zaměstnavatele a odborné školy ke vzájemné spolupráci (EurActiv 25.4.2013).

Konkrétní podporu v podobě zákonů ocenil na schůzce rektor Vysokého učení technického v Brně Karel Rais. „Stát tak ukazuje zaměstnavatelům, jak jasně a konkrétně podpoří jejich spolupráci s odbornými středními a vysokými školami,“ řekl.