Unie posiluje obchodní vazby v jihovýchodní Asii

Zástupci EU se při jednáních se zeměmi skupiny ASEAN v pátek dohodli na začátku rozhovorů o vytvoření zóny volného obchodu. To však neznamená tolerování vojenského režimu v Myanmaru (Barmě).

V pátek skončené rozhovory, které se konaly v brunejské metropoli Bandar Seri Begawan, přinesly výrazný pokrok. Jednání o obchodu bez bariér začala mezi oběma hospodářsko-politickými bloky před dvěma lety ve Vietnamu. Průzkum na objednávku Evropské komise po té prokázal proveditelnost a přínosnost takového kroku. Objem vývozů do nových partnerských zemí v Asii by se mohl zvýšit o více než 20%, což by představovalo celkový růst exportů z Unie přibližně o 2%. Podobné efekty se podle studie dají očekávat i v případě importů ze zemí ASEAN. V součtu dnes celá budoucí zóna s více než miliardou lidí odpovídá za vzájemný obchod ve výši 116 mld. eur, což je podle vyjednavačů zjevně pod jejím potenciálem. „Myslím, že je tu obrovský prostor nejen k prohloubení ekonomických vztahů mezi námi, ale také k pozvednutí mezinárodního obchodu jako celku a tím k akceleraci globální ekonomiky,“ nechal se po jednáních slyšet komisař pro obchod Peter Mandelson.

Hlavní brzdou pokroku v rozhovorech byl vztah Unie k vládě v Myanmaru – jednomu z členů ASEAN. Tamní vojenský režim podle pozorovatelů soustavně pošlapává lidská práva a brání demokratickým volbám. První sankce ze strany EU byly na tuto asijskou zemi uvaleny už v roce 1996. Před několika týdny došlo k jejich prodloužení i na příští rok. Komisař Mandelson k tomu v Bruneji řekl: „Náš postoj k Myanmaru se, jak všichni víte, nezměnil.“ Členka jeho týmu vyjednavačů Renate Nikolay k tomu dodala: „Nikdy nebylo tajemstvím, že tato politická otázka je do jednání zahrnuta. Bráníme se však tomu, aby paralyzovala rozhovory s celým blokem států.“ V případě, že by v Myanmaru nedošlo k demokratizačnímu posunu, je možné, že EU sice bude jednat s celou skupinou zemí ASEAN, ale dohody o volném obchodu podepíše jen se státy splňujícími její standardy.

V Bruneji se sice povedlo dospět k dohodě o začátku rozhovorů o volném obchodě, nicméně další harmonogram jednání nebyl stanoven. Obě strany však mají vytvořit panel odborníků, který by další směr a časový rozpis rozhovorů určoval. V nejbližší době jsou na plánu jednání o volném obchodu i s dalšími asijskými státy – Koreou a Indií. S prvně jmenovanou zemí tento proces včera úspěšně započal.