Soudní dvůr EU: Google musí každého na přání „zapomenout“

zdroj: ShutterStock; autor: Twin Design.

Soudní dvůr EU v Lucemburku dnes (13. května) rozhodl, že každý občan má právo „být zapomenut“. Jinými slovy, může se obracet na společnost Google a žádat po ní, aby ze svých výsledků ve vyhledávání na internetu smazala jejich soukromá data.

Společnost Google musí na požádání občanů EU vymazat jejich osobní údaje ze svých vyhledávačů. Soudní dvůr EU, který sídlí v Lucemburku, tak rozhodl v případu španělského občana, který se domáhal tzv. práva být zapomenut. 

Podle soudců je totiž možné, že díky vyhledávačům lze na internetu získat strukturovaný přehled informací o vyhledané osobě.

Soudci uvedli, že pokud seznam výsledků vyhledávání po zadání jména osoby obsahuje i odkaz na webovou stránku s informacemi o dotyčné osobě, může se tato osoba obrátit přímo na provozovatele internetového vyhledávače a požádat, aby byly tyto údaje z vyhledávačů vymazány.

Pokud se společnost její žádostí odmítne zabývat, může se obrátit na odpovědné dozorčí či soudní orgány, uvedl také soud.

Zásah do algoritmů vyhledávání

Jak již bylo řečeno, soud tak rozhodl v případu španělského občana, který přišel na to, že se po zadání jeho jména do vyhledávače Google objeví článek ze španělského deníku z roku 1998 o dražbě jeho nemovitosti kvůli dluhům na sociální zabezpečení. Obrátil se proto na odpovědné úřady, aby přiměly Google, aby odkaz na článek smazal. Argumentoval tím, že dluh již splatil, a uvedené informace na webu jsou proto nepravdivé a navíc ho mohou poškodit.

Zároveň požadoval po vydavateli deníku, aby článek s nerelevantními informacemi stáhl, či alespoň odstranil zavádějící informace.

Španělský úřad pro ochranu údajů stížnost na vydavatelství zamítl, vyhověl jí ale v případě španělské pobočky Google. Americká společnost se ohradila a obrátila se na španělské soudy. Ty případ posunuly k Soudnímu dvoru EU.

Soud své rozhodnutí vydal i přesto, že zpracování osobních údajů vyhledávačem Google Search neprobíhá v „provozovně“ společnosti ve Španělsku, tedy ve členské zemi EU, mimo evropskou osmadvacítku – v tomto konkrétním případě v USA. 

Zatímco Evropská komise rozhodnutí soudu přivítala, Google uvedl, že je zněním rozsudku zklamán.

„Proč se Google bránil, je celkem jasné – každý takový umělý zásah do jeho vyhledávacího algoritmu je náročný proces. A pokud bude vyhověno jednou, dá se očekávat přísun dalších takových požadavků,“ píše ve svém aktuálním komentáři šéfredaktor serveru Živě.cz, který problematiku dlouhodobě sleduje, David Polesný

„Přitom je sporné vyřazovat z indexu zcela legální a platné informace, které jsou dohledatelné i jinak, byť daleko obtížněji,“ dodává.  

Autor: Lucie Bednárová.