Skotsko vytáhlo do boje proti alkoholismu, zavedlo minimální cenu za alkohol

Zdroj: FreeDigitaPhotos.net, autor: Idea go.

Skotským parlamentem prošel zákon, který zavádí minimální cenu za jednotku alkoholu. Jedná se tak o vůbec první podobný krok v celé evropské sedmadvacítce. Vláda si od něj slibuje především snížení závislosti na alkoholu mezi skotskou populací.

Podle studie, kterou zpracovala univerzita v Sheffieldu, by mohl nový skotský zákon, který poslanci schválili minulý týden, zachránit v prvním roce 60 lidských životů a dalších 300 v celé příští dekádě. 

Zavádí totiž minimální cenu ve výši 50 pencí (zhruba 15 korun) za jednotku alkoholu, tedy 10 mililitrů čistého alkoholu. Pro lepší představu, pinta piva obsahuje přibližně kolem dvou jednotek alkoholu.  

Skotové si tak budou moct koupit například láhev vodky (70 cl) s obsahem alkoholu 37,5 % minimálně za 13,13 libry (necelých 420 korun) a sedmička vína je vyjde na minimálně 4,69 libry (skoro 150 korun). 

Nový zákon začne platit příští rok v dubnu a vláda si od něj slibuje snížení závislosti na alkoholu mezi skotskou populací. 

Roste počet alkoholiků

Jak uvedla skotská ministryně zdravotnictví Nicola Sturgeon, dostupnost alkoholu v posledních letech v zemi vzrostla a kvůli nadměrnému pití alkoholu končí až příliš mnoho osob v nemocnicích. „Až polovina našich vězňů spáchala zločin v opilosti,“ doplnila. 

Nový zákon, kterým se podle informací britských médií mohou za krátkou dobu inspirovat i další země Spojeného království, tedy Anglie a Wales, také zakazuje skotským obchodníkům a restauratérům prodávat dvě lahve alkoholu za cenu jedné a nabízet jiné slevy, které svádějí ke koupi oblíbeného moku. 

A britskými ostrovy inspirace skončit nemusí. I přesto, že je Skotsko zatím první zemí, která podobnou legislativu do svého právního řádu zavedla, další státy evropské sedmadvacítky jej mohou následovat.  

„Doufám, že další vlády v EU tento krok povzbudí a přijmou něco podobného. Pokud budou takové zákony platit v celé Evropě, zachrání to každoročně spousty životů. Opatření skotské vlády je účinná demonstrace rozhodných kroků, jak se vypořádat s nejpalčivějšími výzvami v oblasti zdraví,“ uvedla Monika Kosiňska z The European Public Health Aliance, evropské  organizace, která sdružuje přes 100 nevládních neziskových organizací zabývajících se vztahem mezi životním prostředím a lidským zdravím. 

Zaznívá i kritika

I přesto, že si skotská vláda přijetí zákona pochvaluje, ozývají se i kritické hlasy. Podle listu The Guardian zavedení minimální ceny alkoholu pocítí nejvíce skupiny obyvatel s nízkými příjmy.  

Kritici nové legislativy se objevují i v řadách průmyslu. Ti tvrdí, že zavedení minimální ceny  alkoholu je z pohledu evropského práva nelegální a navíc se výrazně promítne i do vývozu cenného skotského artiklu – whisky. 

„Očekáváme, že legislativu někdo napadne, jakmile o jejím přijetí bude skotská vláda informovat Evropskou komisi. Doufáme, že britská vláda si to rozmyslí a návrhy na zavedení podobných opatření nepodá,“ uvedl Gavin Hewitt, výkonný ředitel Asociace Skotské Whisky (Scotch Whisky Association).