Rychlému internetu prý v EU brání neefektivní předpisy

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: piyaphantawong

„Jsem v bojovné náladě,“ prohlásila evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová. Bojovat chce s neefektivní regulací, která prý brzdí investice do rozvoje širokopásmového připojení. Rychlý internet je podle ní zásadní pro budoucnost Evropy.

Investicím do rozvoje širokopásmového připojení brání neefektivní pravidla pro územní plánování, velké rozdíly v cenách za přístup k síti v jednotlivých zemích EU a nedostatečné rádiové spektrum, domnívá se evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová.    

Jako řešení komisařka prosazuje dokončení jednotného evropského trhu, na němž by měly velké společnosti ve všech státech EU stejné podmínky a vztahovala by se na ně stejná regulace. Uvedla to na odborném semináři v Bruselu.

„Můžeme investice do broadbandu usnadnit díky jednotnému trhu. Tak, že zbouráme bariéry, budeme mít vysoké ambice a pomůžeme firmám vytvořit obchodní případy,“ řekla.

Evropská komise usiluje o splnění cíle, který si sama stanovila v roce 2010 – do roku 2020 by měly mít všechny domácnosti širokopásmové připojení o rychlosti alespoň 30 Mbps a nejméně 50 % z nich nad 100 Mbps. Kroesová se proto chystá přijít s plánem, jak evropský digitální trh posílit.

Komise tak chce mimo jiné reagovat na stížnosti telekomunikačního průmyslu v EU, který tvrdí, že evropské regulace mu brání v rozvoji. Zjednodušit by se měla například pravidla pro fúze a akvizice. Povede to prý ke konsolidaci trhu, což podle firem podpoří potřebné investice.  

Mechanismy pro rozvoj broadbandu již v Evropě existují, připomněla Kroesová. Pro rozvoj širokopásmového připojení má vedle státních podpor sloužit také plánovaný Nástroj pro propojení Evropy (CEF, EurActiv 22.11.2012), program politiky rádiového spektra a telekomunikační balíček z roku 2009 (EurActiv 25.11.2009).

Je ale potřeba více se věnovat tomu, aby opravdu plnily své cíle, řekla komisařka. „Jsem v bojovné náladě,“ prohlásila, „a pokud mi uplynulé tři roky něco ukázaly, pak je to význam, jaký má broadband pro naši budoucnost.“

Již v červenci začala komisařka připravovat „balíček pro širokopásmové připojení“, ve kterém chce navrhnout nová pravidla pro přístup k sítím. Její tým nyní tento plán konzultuje se Sdružením evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC). Návrh by pak chtěla představit letos v červnu.