Reakce Německa na dioxinový skandál je pro Brusel zklamáním

Mluvčí eurokomisaře pro zdraví a spotřebitelskou politiku vyjádřil zklamání nad opatrnou reakcí Spolkové republiky v rozmáhajícím se dioxinovém skandálu. Testy, které byly provedeny týden po vypuknutí krize, navíc potvrdily, že rakovinotvorné látky se stihly dostat i do vepřového masa. Unie proto zvažuje regulaci potravinářského průmyslu.

Setkání zástupců německého potravinářského průmyslu a zemědělského sektoru s reprezentanty unijních institucí, které se konalo v pondělí večer (10. ledna) v Bruselu, bylo podle mluvčího evropského komisaře pro zdraví a spotřebitelskou politiku Frederica Vincenta „zklamáním“.  

Jednání totiž nepřineslo žádné „konkrétní návrhy“, jak postupovat, aby se v budoucnosti předešlo podobné dioxinové krizi, které již týden čelí Spolková republika Německo (EurActiv 5.1.2011).  

Zástupci potravinářského průmyslu tak byli alespoň požádáni, aby zavedli příslušná opatření dobrovolně a Komisi s nimi seznámili do konce měsíce. 

Případnou regulaci na evropské úrovni budou zvažovat ministři zemědělství členských zemí na svém setkání, které je naplánováno na konec ledna (24. ledna), sdělil Vincent. 

Po kuřatech prasata 

Tzv. dioxinový skandál vypukl v Německu minulý týden, když vyšlo najevo, že hospodářským zvířatům v několika spolkových zemích bylo podáváno krmivo, v němž byly objeveny stopy vysoce rakovinotvorných látek. 

Německé úřady proto vydaly varování, aby spotřebitelé dbali zvýšené opatrnosti zejména při konzumaci drůbežích vajec a masa. Postižené farmy byly okamžitě zavřeny a několik tisíc zvířat bylo vybito. Kontaminované produkty se i tak dostaly do Velké Británie, Nizozemska a Dánska. Jižní Korea a nejnovějši i Čína dovoz masa a vajec z Německa dokonce zakázaly.  

I přes veškerá opatření, která německá vláda na ochranu spotřebitelů přijala, se ale nepodařilo zabránit tomu, aby krize neměla své pokračování. Na začátku týdne totiž německé úřady potvrdily, že zvýšený výskyt jedovatých dioxinů byl nalezen i ve vepřovém mase, které pocházelo z chovů v Dolním Sasku. Na farmě u severoněmeckého městečka Verden bylo utraceno téměř 150 prasat. 

Mluvčí komisaře proto v reakci na zavedená opatření oznámil, že evropská exekutiva nemá v plánu postižené farmáře nijak kompenzovat. „Kompenzace ze strany Evropské unie nejsou na místě, protože není na Evropské unii, aby napravovala škody,“ prohlásil.  

Na pořadu dne zatím není ani žádné celoplošné omezení dovozu masa a vajec z Německa do dalších zemí EU, potvrdil mluvčí.

Dioxiny vznikají jako vedlejší produkty průmyslové výroby a mohou způsobovat celou řadu vážných onemocnění, včetně rakoviny. Je rovněž prokázáno, že negativně působí i na těhotné ženy.