Poplatky za volání se v Česku musí snížit ještě víc, požaduje Komise

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: stockimages

Evropská komise pozastavila návrh Českého telekomunikačního úřadu na snížení poplatků za volání do sítí jiných operátorů. Ceny se podle Bruselu musí snížit víc, protože volání je v Česku ve srovnání s dalšími zeměmi stále příliš drahé. Komise kritizovala například způsob výpočtu, na jehož základě ČTÚ k výši poplatků dospěl.

Evropské komisi se nezamlouvá návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na snížení sazeb za ukončení volání. I snížené ceny, které úřad za některé služby navrhuje, jsou totiž dvakrát vyšší než v jiných státech Evropy. Návrh ČTÚ proto Komise pozastavila.

Poplatky za ukončení volání jsou ceny, které si operátoři vzájemné účtují za hovory mezi jednotlivými sítěmi. V konečném důsledku se pak mohou promítat do cen volání, které platí zákazníci.

Český telekomunikační úřad sazby v mobilních sítích naposledy snížil letos v létě z původních 1,08 Kč na 55 haléřů za minutu volání. Od začátku nového roku by se nyní měly dále snížit na 27 haléřů za minutu. Podobně mají mířit dolů i v pevných sítích. Ve srovnání s cenami v dalších členských státech to prý však nestačí. Kritici dlouhodobě upozorňují na to, ceny volání jsou v České republice v porovnání se zahraničím příliš vysoké.

Nová regulace cen navržená ČTÚ není podle Komise v souladu se zásadami telekomunikačních předpisů EU, podle kterých musí členské státy podporovat hospodářskou soutěž a zájmy spotřebitelů.

Jednotná cena

Problematický je také způsob, na jehož základě ČTÚ navrhované ceny vypočítává. Podle Komise úřad uložil velkoobchodní ceny, které neberou v potaz technologie založené na sítích nové generace.

Způsob výpočtu nákladů a přiměřené ceny přitom bude důležitý, pokud se ČTÚ podaří prosadit připravovanou analýzu a regulaci mobilního volání. Na jejím základě by měli operátoři do svých sítí pustit virtuální konkurenci za jednotnou a přiměřenou cenu, upozornil server iHNed.cz.  

ČTÚ prý navíc dostatečně nevysvětlil, proč se jeho návrh vztahuje pouze na společnost Telefónica, která nabízí pevné telefonní linky, a na tři největší české operátory. Na jiné firmy na trhu by se regulace nevztahovala.

Za poměrně krátkou dobu se jedná o další kritiku, která ze strany Komise na adresu ČTÚ přišla. V srpnu Komise zamítla plány úřadu na regulaci přístupu k širokopásmovým sítím.

Na základě nové rámcové směrnice o telekomunikacích z roku 2009 musí národní regulátoři oznamovat Komisi, Sdružení evropských regulačních orgánů (BEREC) a telekomunikačním úřadům v dalších zemích EU svá opatření pro nápravu hospodářské soutěže. Během tří následujících měsíců by měly Komise a BEREC jednat s ČTÚ o tom, jak návrh pozměnit, aby odpovídal právu Evropské unie.