Podnikatelé se bojí přiškrcení podpory vědy a výzkumu

zdroj: Evropská komise.

S novým návrhem státního rozpočtu, na němž nyní pracuje rezort financí, přicházejí i obavy z vysychání zdrojů na průmyslový výzkum a inovace. Bojí se zejména podnikatelé, kteří argumentují, že na podporu vědy a výzkumu je nutné pohlížet jako na protikrizové opatření.

V polovině týdne Poslanecká sněmovna vrátila kabinetu Petra Nečase návrh státního rozpočtu k přepracování. Navrhl jí to ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který svůj postoj zdůvodnil obavami z neschválení vládního daňového baličku. 

Zpráva se ale nelíbí českým podnikatelům. Mají totiž strach, že v přepracovaném rozpočtu bude výrazně oslabena kapitola výdajů na vědu a výzkum. 

„Podnikatelská veřejnost, reprezentovaná Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou ČR a Asociací výzkumných organizací, chápe složitou situaci, ve které se nachází vláda a ministr financí v souvislosti s předkládaným rozpočtem,“ uvedli ve společném prohlášení. Kategoricky se ale staví proti tomu, aby se stávající situace řešila na úkor finančních zdrojů věnovaných na podporu inovací a prorůstových opatření. 

Podnikatelé se obávají, že nový návrh rozpočtu nepřispěje ke konkurenceschopnosti země. „Ekonomika České republiky, malá, otevřená a zaměřená na export, nebytně potřebuje inovační impulzy tak, aby čeští podnikatelé úspěšně obstáli v mezinárodní konkurenci,“ tvrdí. 

Podpora průmyslového výzkumu a inovací je podle nich nutná, jelikož přínos z jejich výsledků se v ekonomice projeví velmi rychle, tedy v průběhu několika let. „Na podporu tomuto výzkumu je proto třeba nahlížet jako na protikrizové opatření,“ dodávají podnikatelé. 

Argumentují také čísly Českého statistického úřadu, který letos v září uvedl, že ze 100 korun z veřejných výdajů vložených do výzkumu v podnicích vzniká přínos ve výši 260 korun. „Ve všech ostatních výzkumných organizacích je tento přínos významně nižší.“ 

A co tedy podnikatelé požadují? Podle nich je důležité zvýšit celkovou efektivnost prostředků, které jsou vynakládány na projekty v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Neméně podstatné je také co nejvíce podporovat propojení výzkumných organizací a vysokých škol s průmyslovou a aplikační sférou (více např. EurActiv 25.5.2012). 

Ministerstvo financí má nový návrh rozpočtu připravit do 23. listopadu.