Osud protipirátské smlouvy ACTA je v Evropském parlamentu stále nejistý

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Gregory Szarkiewicz.

Kritika mezinárodní dohody proti padělkům a pirátskému sdílení digitálního obsahu ACTA v Evropském parlamentu, který se bude k dohodě vyjadřovat v létě, sílí. Zpravodaj europarlamentu a britský europoslanec David Martin se včera (12. dubna) nechal slyšet, že bude na své kolegy apelovat, aby kontroverzní dohodu při hlasování smetli ze stolu.

Podle britského europoslance a zpravodaje protipirátské smlouvy ACTA při jejím projednávání v jednom z výborů Evropského parlamentu Davida Martina (S&D) představuje mezinárodní dohoda proti padělkům a pirátskému sdílení ACTA (z angl. Anti-Counterfeiting Trade Agreement) zastaralý koncept ochrany duševního vlastnictví.

„Musíme svůj přístup k právům duševního vlastnictví modernizovat. Je tu totiž velké riziko, že ACTA ve své stávající podobě je může spíše zmrazit,“ uvedl na konferenci, kterou ke kontroverzní smlouvě nedávno uspořádali sociálnědemokratičtí europoslanci.

Martin se řadí k poslancům, kteří proti smlouvě ACTA aktivně vystupují, a dal také proto najevo, že před tím, než se rozhodne, potřebuje shromáždit dostatek informací. To byl také důvod, proč britský europoslanec zasedající ve frakci Socialistů a demokratů (S&D) podpořil Evropskou komisi, která smlouvu minulý týden postoupila Soudnímu dvoru EU (ESD). Ten má posoudit, zda nekoliduje s evropským právem nebo neporušuje Listinu základních práv EU (EurActiv 5.4.2012).

Potřeba informací

O vznik protipirátské smlouvy se pokoušela již Světová obchodní organizace (WTO), avšak kvůli neúspěšným snahám zapojit do jednání i největší světové padělatele jako je Čína nebo Indie, byly její přípravy na nějakou dobu odsunuty stranou. Rozhovory následně oživily až Spojené státy spolu s Japonskem a evropskou sedmadvacítkou. Nedávno se ke smlouvě přidaly více než dvě desítky zemí včetně České republiky (EurActiv 27.1.2012).

Smlouvu musí nyní všechny signatářské země ratifikovat a aby vešla v platnosti, musí ji posvětit i unijní instituce. Stanovisko europarlamentu, který bude o smlouvě hlasovat na plenárním zasedání v létě, je tak důležité.

Podle informací, které se z této instituce šíří, to ale vypadá, že osud smlouvy není v rukou europoslanců vůbec jistý. Nedávno totiž právě sociálnědemokratičtí poslanci a zelení avizovali, že smlouvu při hlasování nepodpoří.

Jak tedy celé hlasování dopadne, ovlivní zcela jistě postoj zbývajících frakci, tedy lidovců (EPP), liberálů (ALDE) a konzervativců (ECR). Dohromady má tato trojice parlamentních skupin těsnou většinu 304 poslanců.

Jak ale naznačila jedna z konferencí, která v minulých dnech na téma smlouvy ACTA probíhala v Bruselu, jednotlivé frakce nejsou rozhodně jednotné. Například nizozemská liberální europoslankyně Marietje Schaake a její bulharský kolega Ivailo Kalfin (S&D) naznačili, že by i oni uvítali, kdyby se na ratifikaci tolik nespěchalo a pořádně se zvážila veškerá pro a proti (např. EurActiv 6.3.2012).

V podobném duchu se nesl i nedávný požadavek Evropské komise, která Parlament vyzvala, aby své definitivní rozhodnutí odložil do doby, než padne rozsudek ESD. Jak ale poukazují někteří právníci, soudci mohou dokument posuzovat i dva roky.

A že je získaný čas velmi cenný, naznačil i francouzský europoslanec Joseph Daul, lídr EPP, který již v únoru prohlásil: „Smlouvu ACTA prozkoumáme velice pečlivě, musíme vzít v úvahu veškeré obavy, které kolem ní vznikají a které se týkají možných omezení pro internet. Nyní je potřeba debatovat na základě faktů, nikoliv fikce.“