EU dnes nacvičuje obranu proti kybernetickým útokům na veřejné weby a banky

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: chanpipat.

Stovky expertů na kybernetickou bezpečnost z celé EU dnes (4. října) v rámci celodenní simulace zkoušejí, jak jsou připraveni čelit kybernetickým útokům celoevropského rozsahu. V rámci simulovaného cvičení odborníci testují, jak by byli schopni reagovat v případě trvajícího koordinovaného útoku na veřejné webové stránky a počítačové systémy předních bank.

Společnost se musí čím dál častěji vypořádávat s kybernetickými incidenty. Podle Evropské unie vzrostl v roce 2011 počet útoků na webové stránky o 36 %. Také počet společností, které mezi roky 2007 a 2010 nahlásily bezpečnostní incidenty spojené s finančními ztrátami, vzrostl o 15 %. 

I proto se Evropská komise společně s členskými státy a Evropskou agenturou pro informační a síťovou bezpečnost (ENISA) rozhodly uspořádat simulační cvičení, ve kterém se stovky evropských odborníků pokoušejí čelit kybernetickým útokům.

„Předmětem dnešního cvičení je spolupráce napříč celou Evropou tak, aby bylo zajištěno fungování internetu a dalších základních infrastruktur,“ uvedla evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroes

Cílem jsou banky

Cvičení se účastní 400 expertů z předních finančních institucí, telekomunikačních společností, poskytovatelů internetových služeb a místních a centrálních vlád z celé Evropy. Jejich protivníkem je 1.200 na sobě nezávislých kybernetických incidentů.

Cílem simulace je především zjistit, jestli jsou odborníci ze všech koutů Evropy schopni adekvátně reagovat a spolupracovat v případě trvajícího koordinovaného útoku na veřejné webové stránky a počítačové systémy předních bank.

Objekty cvičných útoků přitom nejsou vůbec náhodné. Podle odborníků by podobný incident vedl k masovému narušení systémů, které by poškodilo miliony občanů a podniků po celé Evropě a způsobilo milionové ztráty evropské ekonomice.

„Je to poprvé, co se banky a internetové společnosti zapojily do cvičného celoevropského kybernetického útoku. Vzhledem k tomu, že kyberútoky jsou stále rozsáhlejší a sofistikovanější, má tato spolupráce zásadní význam,“ podotýká Kroes.