Polsko slíbilo ČR informace o posypové soli v potravinách

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Exsodus

Polské úřady včera (12. dubna) přislíbily, že České republice dodají požadované údaje o potravinách, u nichž existuje podezření, že byla při jejich výrobě používána technická sůl. Informaci obdržel tým odborníků, který do Polska vyslalo ministerstvo zemědělství. Českou republiku totiž dlouhodobě znepokojuje přístup polské strany, která prý v souvislosti s kauzou neposkytuje ostatním zemím dostatek informací.

Polské úřady dodají České republice požadované údaje o rizikových výrobcích, kteří údajně při výrobě potravin používali technickou sůl. Zjistila to skupina expertů, kterou do Polska vyslal ministr zemědělství Petr Bendl. Přislíbení seznamu musí ještě podle tiskového oddělení rezortu schválit polská ministerstva zdravotnictví a zemědělství. 

Ministerstvo zemědělství je totiž dlouhodobě znepokojeno postupem sousední země, která prý ostatním státům neposkytuje dostatečné množství informací o tom, jak se aféra kolem potravin s technickou solí vyvíjí (EurActiv 7.3.2012). 

Z polského trhu již bylo v souvislosti se skandálem staženo téměř 800 tun soli a potravin, z nichž se již deset procent opět vrátilo do prodeje. Česká republika ani ostatní země však netuší, kterých konkrétních potravin se tato zpráva týká.  

Je to skandální 

Dlouhodobé odmítání polské strany požadované informace zveřejnit označil ministr Bendl za skandální porušení evropských předpisů. Také jeho náměstek Martin Hlaváček, který českou delegaci vyslanou do Polska vedl, prohlásil, že Česká republika vyčítá Polákům především netransparentnost.  

„V rámci evropských pravidel platí, že v případě podezření funguje takzvaný princip předběžné opatrnosti. Proto by měly členské státy, které mají podezření na závadné výrobky, transparentním způsobem informovat i ostatní členské země,“ řekl Českému rozhlasu.   

Hlaváček dodal, že Česká republika chce informace o potravinách s posypovou solí získat především proto, aby si mohla být jistá, že kontaminované dodávky se nedostaly také do českých obchodů. 

Přítomnost produktů s technickou solí ale zatím české dozorové orgány neprokázaly. Také polská strana od začátku aféry ujišťuje, že problém nepřekročil hranice země a nebezpečí v jiných členských státech EU nehrozí. 

Podle informací Ústřední hygienické stanice Polska se navíc ani nepotvrdilo, že by technická sůl přítomná v některých polských potravinách obsahovala zdraví nebezpečné látky. 

Protože nehrozí přímé ohrožení zdraví obyvatel, nezavedla Česká republika na dovoz polského zboží zákaz. „V současné době nemáme signály o takové míře rizika. V případě, že by tomu informace nasvědčovaly, budeme toto opatření neprodleně žádat po Bruselu,“ řekl v březnu Bendl. 

Spokojenost se zatím nedostavila 

I přesto, že Polsko slíbilo, že chybějící údaje o používání technické soli v potravinářských firmách dodá, ministr Bendl úplně spokojen není.

„Přestože jsme z polské strany získali příslib dodání seznamu firem, nemohu být se situací spokojen. Očekávám rychlé dodání přislíbených dokumentů, neboť naše návštěva prokázala, že polská strana informace má, ale otálí s jejich předáním,“ uvedl. 

„Pokud příslib nebude z polské strany během několika dní splněn, obrátím se na premiéra Nečase, aby téma projednal při jeho blížícím se setkání s polským protějškem Donaldem Tuskem. Kromě toho se chystám problematiku diskutovat také na nejbližším zasedání Rady ministrů EU,“ podotkl Bendl.