Ministři slíbili podpořit technické vzdělávání v ČR

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Surachai.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a ministr školství Petr Fiala přislíbili podporu technickému vzdělávání v ČR. Do konce roku má tak vzniknout seznam kroků, které mají zabránit dalšímu propadu v počtu technicky vzdělaných lidí. Podporu získalo i tzv. duální vzdělávání.

„Věřím, že se podaří připravit návrh, který by pomohl v této zemi zastavit propad v počtu technicky vzdělaných lidí. Oba páni ministři slíbili v tomto ráznou pomoc,“ pochvaloval si jednání s rezorty průmyslu a obchodu a školství, které proběhlo v polovině tohoto týdne, prezident Svazu průmyslu a obchodu ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák

Do konce roku by tak měl vzniknout seznam opatření, které v České republice podpoří technické vzdělávání. Jak si totiž v poslední době opakovaně stěžují podnikatelské svazy a některé firmy, země nenabízí dostatečně kvalifikované absolventy technických oborů, kteří by se navíc mohli pochlubit i odpovídající kvalitní praxí. 

Znalci českého prostředí tvrdí, že za tím nelze hledat pouze demografický vývoj, ale také nedostatečné zohledňování potřeb české ekonomiky (např. EurActiv 30.5.2012). 

Více praxe

Firmy jsou navíc dlouhodobě přesvědčeny, že české konkurenceschopnosti prospěje lepší a užší provázanost školství se soukromou sférou, jinými slovy častější možnost získávat praxi přímo na pracovištích konkrétních podniků.  

Podle Pavla Juříčka, viceprezidenta SP ČR, i tady ministři Martin Kuba a Petr Fiala slíbili pomoc. Má prý vzniknout pilotní projekt tzv. duálního vzdělávání, v jehož rámci by došlo v každém kraji k propojení vždy dvou firem a dvou škol.  

„Věřím, že se prokáže, že duální systém má smysl zavést v celé republice,“ uvedl Juříček.  

Firmám by navíc mělo pomáhat i daňové zvýhodnění, o němž se na jednání také hovořilo. „Vedle standardních odpisů je potřeba motivovat firmy i daňovým zvýhodněním těch, kteří podporují technické školství,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Debata by podle jeho slov měla na toto téma odstartovat již v září.