Komise vyšetřuje čínské solární dovozce kvůli dumpingu, Merkel vyzvala ke smíru

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: worradmu

Skupina evropských výrobců solárních panelů si stěžuje na čínskou konkurenci, že prodává své výrobky v Evropě za ceny, které se pohybují pod tržní hodnotou. Evropská komise proto zahájila vyšetřování. Čínská vláda vyzvala ke smírnému řešení, k dialogu se kloní například i německá kancléřka Angela Merkel. Čínští výrobci pak varovali před obchodní válkou.

Evropská komise dnes (6. září) zahájila vyšetřování vůči čínským výrobcům solárních panelů a jejich součástí. Bude zkoumat, zda své výrobky na evropském trhu neprodávají za dumpingové ceny. Stěžuje si na ně skupina evropských producentů, kterou tvoří firmy z Německa, Itálie, Španělska a dalších členských zemí.

„Pokud jde o cenovou hodnotu dovozu, jde o nejvýznamnější stížnost, kterou kdy Komise obdržela. V roce 2011 Čína vyvezla do EU solární panely a jejich klíčové komponenty v celkové hodnotě 21 miliard eur,“ upozornila exekutiva.

Vyšetřování může trvat více než rok, během devíti měsíců by však Komise měla vydat předběžné rozhodnutí o tom, jestli přijme nějaká konkrétní represivní opatření.

Čína je největším světovým výrobcem solárních zařízení, zajišťuje asi 65 % globální výroby. Evropská unie je pak pro východní velmoc největším dovozním trhem. Přibližně 80 % čínských solárních panelů se prodává právě v Evropě.  

Spory řešme umírněně

Spor mezi evropskými a čínskými výrobci trvá již delší dobu. Při své nedávné návštěvě Číny se o něm zmínila i německá kancléřka Angela Merkel. Podle ní by měly být problémy vyřešeny spíše prostřednictvím jednání než obchodními postihy.

„Protekcionismus nemůže být odpovědí na potíže. Existující neshody musíme vyřešit pomocí dialogu. To se týká například problémů v oblasti solární energie,“ řekla novinářům na konci srpna.

Právě německé solární firmy se s levnou čínskou konkurencí potýkají již delší dobu (EurActiv 29.3.2012). Podle Merkel je však na vyjednávání stále čas. V Pekingu prohlásila, že o této otázce bude jednat s ostatními evropskými partnery.  

Čínské firmy obvinění z dumpingu odmítly. Již dříve upozornily na to, že opatření ze strany Unie by mohla vést k obchodní válce. Vyzvaly také čínskou vládu, aby se proti hrozícímu vyšetřování ze strany Komise postavila.

Čínské ministerstvo obchodu však na rozhodnutí EU reagovalo umírněně. Vyzvalo Evropu, aby spor řešila prostřednictvím jednání a spolupráce a brala v úvahu pozici Číny i její návrhy.

„Restrikce na čínské solární panely nepoškodí pouze zájmy čínského a evropského průmyslu, ale naruší také zdravý vývoj celosvětového sektoru solární energie,“ uvedlo také.