Komise navrhla výši cel na dovoz bot z Číny a Vietnamu

čína

Komisař Peter Mandelson včera v Komisi uspěl se svým návrhem na zavedení cel na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu. Návrh musí schválit členské země EU, které nejsou v této otázce jednotné.

Souvislosti:  

Evropská komise již v dubnu zavedla provizorní cla na dovoz levné obuvi z Číny a Vietnamu, jejich platnost ovšem končí 6. října. Na počátku srpna zamítli plán dlouhodobého uvalení sankčních cel experti většiny liberálně naladěných členských zemí. Země požadující vyšší ochranu svých trhů zase předtím zablokovaly návrh Bruselu dovolit import určitého objemu obuvi z těchto zemí před uplatněním dodatečných cel. EU zavedla předběžná cla s odůvodněním, že dovozy z Číny a Vietnamu jsou podporovány skrytými subvencemi a nekalou státní pomocí kožedělnému sektoru. Obě asijské země však tato nařčení popírají.

Témata:

Komisař Peter Mandelson navrhl zavést vyrovnávací clo ve výši 10% na dovoz kožené obuvi z Vietnamu a sazbu 16,5% na kožené boty z Číny, tj. stejná výše cel, která platila od dubna. Tato cla by měla platit pět let.

EU je v otázce trhu obuvi silně rozdělena. Zatímco výrobci bot v Itálii a několika dalších zemích požadují zásadní ochranu před dovozem levných bot z Asie a odmítají i bezcelní kvótu, liberální země jako Velká Británie a Švédsko žádají, aby Komise dovoz obuvi z asijských zemí antidumpingovými cly neomezovala. Obavy panují především z toho, že dodatečná cla citelně zvýší ceny pro spotřebitele.

Plán Komise se před nedávnem váhavě rozhodla podpořit Itálie, která apelovala i na ostatní členské země svého tábora, aby návrh Komise akceptovaly. Podle italských představitelů je to nejlepší, co lze za dané situace získat.

Zatímco ochranu požadují menší místní výrobci obuvi, návrh Komise kritizují ty mezinárodní obuvní firmy, které stále více vyrábějí své zboží v Asii. Nejkritičtější pak jsou maloobchodní prodejci. Loni se v EU prodalo 2,5 miliardy párů bot a z toho polovina pocházela z Číny. Nová cla by se týkala zhruba 11% trhu obuvi v EU. Na rozdíl od provizorních cel by se vztahovala i na dětskou obuv, protože EU zjistila, že dovozci vydávají dámskou obuv za dětskou. Vyňata by zůstala speciální sportovní obuv.

Česká republika loni dovezla celkem 73,5 milionu párů bot za 8,2 miliardy korun. Průměrná cena jednoho páru byla 112 korun a téměř 59 milionů párů loni dovezených bot pocházelo z čínské produkce. Kvůli levným dovozům česká produkce obuvi v posledních letech výrazně klesla. Zatímco ještě v roce 2000 se v ČR vyrobilo 13 milionů párů, nyní se roční produkce pohybuje kolem 5,5 milionu párů.
    
Stanoviska:

„Nyní je na členských státech, aby o svých postojích jednaly mezi sebou,“ uvedl Mandelsonův mluvčí. Dodal, že úkolem komise není hledat politickou rovnováhu, ale předkládat fakta.

Evropská koalice značkové obuvi uvedla, že běžný pár dámských bot by po zavedení cel stál o 6,50 eura (185 korun) více než nyní. „Vyzýváme členské státy, aby osvědčily skutečné politické vedení a v zájmu silného a konkurenceschopného evropského průmyslu odmítly krátkodobá protekcionistická opatření,“ vyhlásilo sdružení podle agentury Reuters.

Další kroky:

Členské země EU musí tento plán schválit během příštího měsíce, jinak cla zavedena nebudou. Komise upozornila, že státy, které cla odmítnou, budou patrně muset svůj krok obhajovat u ESD, protože tím zpochybňují vyšetřovací práci Komise. Za precedent pro tento postup označila spor o dovoz bavlny z roku 1998.