Komisařka Kroesová pokračuje v boji s poplatky za roaming

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: adamr

Ještě než bude zvolen nový Evropský parlament, chtěla by komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová, aby v Evropě platila nová pravidla, která ukončí poplatky za přeshraniční hovory. Návrh nové legislativy už prý koluje mezi jejími kolegy z Evropské komise.

Uživatelé mobilních telefonů v EU musí za stejné služby platit v různých členských zemích rozdílné ceny. A rozdíly jsou opravdu velké, ukazují údaje Evropské komise. Mezi „nejlevnější“ zemí – Litvou – a tou „nejdražší – Nizozemskem – podle nich panuje 774% rozdíl.

„Jak jasně ukazují čísla, 28 národních telekomunikačních trhů nemá pro uživatele takový přínos, jaký by měl jednotný celoevropský trh,“ prohlásila v reakci na to v úterý (6. srpna) evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová.

Pro celou EU je proto podle ní zásadní, aby skutečně funkční jednotný trh vytvořila co nejdříve.

V případě jiných kategorií zboží a služeb nepanují v jednotlivých evropských zemích tak výrazné rozdíly. Litr mléka lze například koupit za ceny v rozmezí 0,69 a 0,99 eur, tvrdí Komise.

Cenové rozdíly v telekomunikačních službách prý přitom nelze vysvětlit rozdíly v kvalitě, nákladech na jejich poskytování nebo kupní síle obyvatelstva, uvedla Kroesová.   

Konec roamingu

Komisařka už letos na jaře vyzvala ke zrušení poplatků za využívání roamingu. Mělo by k tomu podle ní dojít ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se konají v květnu příštího roku. Telekomunikační operátoři by prý také v budoucnu nemohli blokovat pro své uživatele služby typu Skype.  

V květnu minulého roku proto oznámila, že EU by mohla mít „finální“ legislativní balíček, který by ukončil poplatky za roaming, okolo Velikonoc 2014. Legislativa by přitom měla jít dál, než regulace z roku 2007, která zavedla cenový strop pro přeshraniční hovory.  

Přestože v Bruselu během srpna probíhají prázdniny, a život v evropských institucích utichl, komisařka pro digitální agendu prý nelení. Podle informací deníku International Herald Tribune už mezi členy Evropské komise koluje návrh nové legislativy, na základě které by měly přeshraniční hovory stát stejně jako ty domácí.