Hackeři stále častěji napadají firmy přes mobily zaměstnanců

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles

Zaměstnanci častěji využívají svá mobilní zařízení pro pracovní činnost, a toho mohou zneužít hackeři. Chytré telefony a podobná zařízení jsou totiž často méně zabezpečena proti útokům, než je tomu u počítačů. Firmy by si měly podle odborníků dávat na tato rizika větší pozor.

Mobilní telefony jsou stále zranitelnější, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, ukázala studie, kterou nedávno zveřejnila společnost Hewlett-Packard. Mezi lety 2011 až 2013 se riziko při používání mobilního telefonu zvýšilo o 68 %. Souvisí to přirozeně s rostoucím počtem mobilních aplikací a chytrých telefonů.  

Ukázalo se prý například, že 48 % testovaných mobilních aplikací není dostatečně zabezpečeno proti neoprávněnému přístupu. Výskyt zákeřného softwaru, který může ohrožovat mobilní zařízení, se podle studie HP minulý rok zvýšil o 185 %.  

Lednová zpráva Evropské agentury pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) zase říká, že počet případů kybernetických útoků zaměřených na chytré telefony a sociální média do příštího roku opět vzroste.

Mobilní telefony prý budou pod větším rizikem, protože komunikace jejich prostřednictvím je často méně zabezpečená, než je tomu v případě klasických počítačových systémů. Tyto informace by měly být podle odborníků varovné nejen pro jednotlivé uživatele, ale také pro firmy.

„S nedávnými zprávami o útocích na Microsoft, Apple, Facebook nebo New York Times se ukazuje, že každý se může stát cílem. Mobilní zařízení jsou pro hackery lákavá kvůli špatně zvládnuté politice BYOD,“ řekl minulý rok v Barceloně na významné konferenci věnované telekomunikacím Izák Avraham, ředitel izraelské společnosti Zimperium. (BYOD – Bring Your Own Device – je vzrůstajícím trendem, který znamená, že si zaměstnanci nosí svá vlastní „chytrá“ zařízení do firemního prostředí – pozn. red.).  

„Odhaduje se, že 81 % zaměstnanců v současné době používá minimálně jedno mobilní zařízení pro řešení pracovních záležitostí. Tento trend staví podniky před řadu bezpečnostních rizik, která nemohou ignorovat,“ vysvětlil.

Riziko, že se budou útočníci snažit napadnout firemní sítě prostřednictvím zařízení jejich zaměstnanců, navíc podle odborníků v budoucnosti poroste. Důvodem bude rozvoj chytřejších technologií, které využívají velké množství dat, jež jsou navíc častěji uchovávána například v cloudu.

Kybernetické bezpečnosti se v současné době detailněji věnují také evropské instituce. Členské státy a Parlament nyní studují a projednávají návrh strategie pro kybernetickou bezpečnost, který předložila Evropská komise. Na začátku letošního roku již EU otevřela centrum pro boj proti kybernetické kriminalitě (EurActiv 10.1.2013).