Google Glass budí obavy evropských regulátorů kvůli ochraně soukromí

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Master isolated images

Google Glass, které se mají na trhu objevit příští rok, vzbuzují podle evropských regulátorů obavy z toho, jak bude firma Google nakládat s osobními daty, jež bude možné prostřednictvím brýlí získat. Společnost se brání, že na tuto problematiku pamatuje a že funkce Google Glass se z tohoto hlediska v podstatě neliší od chytrých telefonů.

Společnost Google včera (16. září) novinářům v Bruselu představila svou dokončovanou novinku, kterou se chystá uvést na trh v příštím roce – Google Glass. Jde o přenosný počítač ovladatelný hlasem, který je možné nosit na hlavě jako brýle. Google by tak měl být první, kdo do běžného prodeje přinese počítač, který je možné nosit „na sobě“.  

Od předpokládaného uvedení do prodeje dělí brýle vyvíjené laboratoří Google X ještě několik měsíců. Produkt se stále ještě testuje a vyvíjí ve spolupráci s prvními uživateli, kterým společnost přezdívá „průzkumníci“.

V Evropské unii se však již nyní ozývají obavy z toho, jaké změny přinesou Google Glass do ochrany osobních dat a soukromí. Před možnými negativy varovala například Pracovní skupina zřízená podle článku 29, která sdružuje evropské regulátory (jedná se o článek 29 směrnice o ochraně osobních údajů z roku 1995 – pozn. red.).

Její předseda Jacob Kohnstamm se podepsal pod otevřený dopis zaslaný generálnímu řediteli Googlu Larrymu Pageovi jménem 24 členských zemí EU a 12 mezinárodních regulatorních orgánů. Očekávané uvedení speciálních brýlí podle nich vyvolává obavy z „všudypřítomného sledování jednotlivců jinými jednotlivci“.

„Začaly se také objevovat otázky, zda bude Google takto získaná data shromažďovat a co to znamená v kontextu jeho nové politiky ochrany soukromí,“ dodává se v dopise (EurActiv 3.4.3013).

Evropští regulátoři proto žádali informace o tom, zda budou funkce Google Glass a vyvíjené aplikace v souladu s pravidly pro ochranu osobních dat, jaké údaje Google prostřednictvím brýlí shromažďuje, jak bude získané informace využívat a jakou část z nich bude sdílet se třetími stranami.   

„Google Glass jsou nadále hodnoceny z hlediska ochrany soukromí v rámci komplexního programu společnosti na ochranu soukromí,“ odpověděla firma. Při vývoji brýlí podle svého vyjádření na problematiku osobních dat pamatuje. Prý se jí ostatně zabývají i „průzkumníci“. Způsob, jakým Google Glass pořizuje fotografie a spolupracuje s internetem, se prý navíc neliší od způsobu, jakým fungují současné chytré telefony.