Firmy mají podle expertů o investicích do IT uvažovat racionálně a myslet na bezpečnost

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: stockimages

Řadě českých malých a středních podniků chybí podle průzkumu dostatek informací o možnostech, které nabízí informační technologie. Podle odborníků by se přitom měly firmy rozhodovat racionálně a nezapomínat na bezpečnost dat. Průzkum také například ukázal, že pouze menší část firem se zajímá o cloudové služby.

Malé a střední podniky v ČR by rády snížily své náklady na informační technologie (IT). Často jim ale chybí dostatek informací o možnostech, jak IT využívat opravdu efektivně. Ukázal to průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) a společnosti HP v pěti stovkách firem s obratem nad 100 milionů korun ročně.

Rozvoji moderních technologií v menších a středních firmách tak prý brání především neznalost manažerů a majitelů.

„Nové firmy dokážou ICT využívat smysluplně, mladí podnikatelé vědí, co potřebují a dokážou s tím efektivně pracovat,“ uvedl na tiskové konferenci předseda představenstva AMSP Karel Havlíček. „Zaběhlé“ podniky, které nemají IT specialisty, se prý ale často nedokážou rozhodnout, jaké řešení je pro ně nejlepší.

„Vývoj v ICT technologiích je rychlejší než schopnost manažerů zvážit další požadavky,“ dodal Havlíček.

Myslet na bezpečnost

Průzkum se týkal také plánů, jaké firmy v oblasti IT mají. Ukázalo se, že více než čtvrtina firem (29 %) používá dotykové tablety a dalších 14 % o jejich brzkém zavedení do oficiálního firemního IT uvažuje.  

Ruku v ruce s tím ale přichází nebezpečí zneužití dat. Jak upozorňují experti, hackeři stále častěji napadají firemní systémy prostřednictvím mobilních zařízení jejich zaměstnanců (EurActiv 4.3.2013).

„Problém s bezpečností se podceňuje v celém prostředí IT a specificky se podceňuje právě ve sféře malých a středních podniků,“ upozornil generální ředitel HP Česká republika Jan Kameníček.

Investovat s rozumem

Většina podniků (63 %) si podle průzkumu uvědomuje ztráty, které přináší výpadek firemního IT, ale investice do zálohování dat plánuje v příštím roce pouze jedno procento firem. Je přitom paradoxní, že 84 % oslovených firem se zajímá o úspory, které zálohování dat přináší.  

Velký zájem (70 %) je mezi firmami také o nové trendy v oblasti správy dat. O cloudové služby se oslovené společnosti zajímají méně (27 %). Aktuálně používá cloud 6 % firem, které se průzkumu zúčastnily. Virtualizaci desktopů zatím nasadilo 12 % firem a 45 % respondentů se o tuto variantu zajímá.  

„Zálohování je mezi firmami prioritou číslo jedna – souvisí s megatrendem stále rostoucího množství dat,“ komentoval výsledky průzkumu generální ředitel české pobočky Microsoftu Roman Cabálek.

„Zájem o virtualizaci projevila méně než polovina podniků. Svým způsobem mě to potěšilo. Znamená to, že trh nepodlehl marketingovému tlaku a virtualizují pouze ti, pro které to má skutečný smysl. Potvrzuje to i fakt, že větší zájem mají o virtualizaci firmy s větším počtem serverů,“ dodal.

Většina firem (66 %) plánuje v roce 2013 investovat do IT méně než milion korun, tedy méně než procento svého obratu. Dalších 12 % plánuje investici v rozmezí jednoho až tří milionů, více než třímilionovou investici plánuje pouze desetina respondentů. I mezi firmami s obratem nad jednu miliardu jde ale pouze o třetinu oslovených podniků.

Nejčastější investice do informačních technologií ve firmách podle výsledků výzkumu směřují na zajištění běžného provozu – doplňování či obnovy pracovních stanic, serverů a údržbu firemní infrastruktury.