Farmáři kvůli dohodě s Mercosurem mohou přijít o miliardy eur

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Pokud by Evropská unie uzavřela dohodu o volném obchodu se sdružením jihoamerických zemí Mercosur, mohou evropští farmáři přijít ročně až o 3 miliardy eur. Uvádí to studie zpracovaná pro Evropskou komisi.

Dohodu by nejsilněji pocítili producenti hovězího v Irsku, Velké Británii a Francii. Dovozy hovězího ze zemí jako je Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay by v důsledku vytvoření zóny volného obchodu ročně vzrostly o 200.000 tun. Vyplývá to ze zprávy, kterou si nechala vypracovat Evropská komise.

Evropská komise a Mercosur, obchodní sdružení čtyř latinskoamerických zemí, vloni obnovily rozhovory o vytvoření zóny volného obchodu. Předchozí kolo jednání skončilo v roce 2004 ve slepé uličce poté, co se EU nepodařilo prosadit své požadavky týkající se přístupu na trh s průmyslovým zbožím a službami.

Pokud by k liberalizaci obchodu mezi oběma bloky došlo, vznikla by tím největší zóna volného obchodu na světě. Na území těchto zemí v roce 2010 žilo 750 milionů lidí a objem obchodu se zbožím a službami činil 84 miliard eur. Unijní vyjednavači věří, že se jim do konce letošního roku podaří dohodu uzavřít. Součástí dohody bude zřejmě otevření evropského trhu zemědělské produkci z Jižní Ameriky. Evropa by na oplátku mohla na trhy zemí Mercosur vyvážet zboží a služby.

Některé země, především Francie a Irsko, ale s liberalizací obchodu nesouhlasí. Jejich vlivná zemědělská lobby varuje před záplavou levných potravin, která prý řadu evropských zemědělců připraví o práci.

Ztráta pracovních míst

Studii na zakázku Generálního ředitelství Evropské komise pro zemědělství připravilo unijní Společné výzkumné centrum (JRC), které s jejími výsledky ve čtvrtek v Bruselu seznámilo zástupce členských zemí EU. Dokument je neveřejný, ale agentura Reuters měla možnost do něj nahlédnout.

V dokumentu se píše, že v případě uzavření obchodní dohody mezi EU a Mercosurem může o práci přijít až 33.000 osob pracujících v zemědělství.

„Celkový dopad případné dohody o volném obchodě mezi EU a Mercosurem na zemědělství EU je negativní, ale intenzita těchto dopadů se značně liší v závislosti na konkrétním produktu (a) regionu,“ říkají autoři studie.

Produkce hovězího může podle této studie do roku 2020 poklesnout o 150.000 tun (v ročním vyjádření) a ceny se mohou snížit o 8 %, píše se v materiálu.

Studie uvádí, že roční příjmy irských zemědělců by v důsledku dohody poklesly do roku 2020 o více než 4 % z důvodu vysokého podílu hovězího masa na tamní zemědělské produkci. V případě Británie mohou příjmy farmářů klesnout o 3 %, v případě Francie o 2 %.

Vývozy obilovin do zemí Mercosur by do roku 2020 vzrostly ročně o milion tun. Vliv dohody na produkci a ceny cukru by podle autorů studie byl zanedbatelný.

Podle Generálního ředitelství Komise pro obchod by ovšem vytvoření zóny volného obchodu mělo na ekonomiky obou partnerů celkově pozitivní vliv. Ředitelství odhaduje, že by se čistý přínos pro oba dva bloky zvýšil ročně o 4,5 miliardy eur.